Joanna Kulig - największa przegrana Oscarów 2019?

Kamil Kacperski
22.01.2019 16:58
Joanna Kulig|undefined Fot. Beata Zawrzel/REPORTER/East News

Popołudniu 22 stycznia 2019 roku poznaliśmy nominacje do Oscarów za 2018 rok. Wśród wyróżnionych filmów nie brakuje "Zimnej wojny" - nie ma za to Joanny Kulig. Czy Akademia postąpiła słusznie?

Powiedzmy sobie szczerze - całemu temu "hype'owi" winne są media. To w końcu my postanowiliśmy szukać wszędzie opinii, które twierdzą, że Joanna Kulig będzie nominowana w kategorii "Najlepszej aktorki pierwszoplanowej". Poważnym sygnałem, że media są zbyt rozentuzjazmowane, był brak nominacji Kulig do Złotych Globów - artystka nie została wyróżniona, podobnie zresztą jak sam film Pawlikowskiego. 

W końcu we wtorek 22 stycznia 2019 roku Akademia Filmowa podzieliła się listą nominowanych do Oscarów za rok 2018. Wśród nich znalazła się "Zimna wojna", która ma szansę na najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszą reżyserię dla Pawła Pawlikowskiego oraz najlepsze zdjęcia dla Łukasza Żala. Na liście najlepszych aktorek pierwszoplanowych nie znajdziemy jednak Joanny Kulig, co można odebrać jako ogromne nieporozumienie ze strony Akademii. Naszym zdaniem nie jest to do końca prawda.

>> Zobacz także: Joanna Kulig - 10 ciekawostek o gwieździe "Zimnej wojny" <<

Joanna Kulig bez Oscara 2019 za "Zimną wojnę"

Warto zaznaczyć, że naszym zdaniem występ Kulig w "Zimnej wojnie" jest fantastyczny i zasłużył na wszystkie nagrody tego świata. My to wiemy, wy to wiecie, wiedzą to też krytycy i dziennikarze, którzy umieszczali nazwisko Polki na liście "najlepszych nowych talentów 2018 roku" i "przełomowych gwiazd kina 2018". To, że aktorka nie dostała nominacji do Oscara, nie oznacza przecież, że jej rola była słaba. Jest to tylko i wyłącznie opinia grona osób należących do Akademii Filmowej, która zadecydowała, że Yalitza Aparicio, Glenn Close, Olivia Coleman, Lady Gaga i Melissa McCarthy zasługują na Oscara bardziej, niż Joanna Kulig. Czy to opinia poprawna? Na to musicie sobie odpowiedzieć sami. Naszym zdaniem nie, ale to nie my ustalamy zasady przyznawania Oscarów. 

Oscarowa przyszłość Joanny Kulig

Najważniejsze jest jednak to, że Kulig była i będzie wymieniana obok tych nazwisk, że jej przyszłość jest związana z zagranicznym kinem (dołączyła do agencji zajmującej się interesami hollywoodzkich gwiazd, ma propozycje grania w zagranicznych filmach i serialach), a co za tym idzie, w ciągu następnych kilku lat pojawią się kolejne okazje do zdobycia nominacji do Oscara. Poza tym, sama Kulig nie przejęła się specjalnie brakiem wyróżnienia i pogratulowała na Instagramie wszystkim, którzy brali udział w tworzeniu filmu:

Światowy sukces "Zimnej wojny"

Cieszmy się, że "Zimna wojna" zdobyła 3 nominacje. Cieszmy się, że 2. film Pawlikowskiego z rzędu jest nominowany do Oscara, cieszmy się, że tym razem również Pawlikowski otrzymał wyróżnienie za swoją reżyserię. Jeżeli artysta dalej będzie tworzył na tak wysokim poziomie, to niedługo będziemy mogli chwalić się jednym z najlepszych reżyserów na świecie. 

Czy "Zimna wojna" wygra we wszystkich 3 kategoriach? Tego dowiemy się dopiero 24 lutego 2019 roku. 

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.