13.07.2018 11:57

Joaquin Phoenix: „przyjąłem rolę Jokera, ponieważ mnie ku*ewsko przerażała”

Aktor, który wcieli się w Jokera stwierdził, że ta rola jest dla niego fascynująca, ale jednocześnie przerażająca - Phoenix chciał zrobić taki film od dawna.

Joaquin Phoenix
foto: Everett Collection\ EAST NEWS

Na początku lipca 2018 roku potwierdzono oficjalnie, że Joaquin Phoenix wcieli się w tytułową postać filmu o Jokerze. Aktor jeszcze kilka miesięcy wcześniej mówił publicznie, że nigdy nie słyszał o takich plotkach i on na temat produkcji o naczelnym złoczyńcy DC Comics nic nie wie. Teraz mężczyzna nareszcie może dość swobodnie porozmawiać o roli Księcia Zbrodni Gotham.

Phoenix udzielił wywiadu portalowi Collider, w którym odpowiedział na kilka pytań dotyczących początków tego projektu. Dziennikarze zapytali go o to, kiedy pojawiła się propozycja zagrania tej roli, a także dowiedzieli się, co skłoniło aktora do zdecydowania się na wcielenie w Jokera:

"

Naprawdę się nie spieszę, kiedy rozważam, którą rolę przyjąć, a którą nie. W przypadku tego filmu, proces był bardzo podobny - na początku oczywiście poznanie i rozmowy z Toddem Philipsem (reżyserem filmu) oraz przeczytanie scenariusza. Todd mi naprawdę zaimponował. Wydaje mi się, że ma naprawdę interesujące podejście do tego świata i tego, co chce swoim filmem powiedzieć. To mnie naprawdę mocno zaintrygowało i spowodowało, że chciałem podjąć pracę nad tym projektem. Nie jest taki, jak inne filmy, w pewien sposób tworzy swój własny świat i przede wszystkim mnie ku*ewsko przeraża. To może być najbardziej przerażająca rzecz jaką w życiu zrobiłem. "

Joaquin Phoenix od dawna chciał zagrać w takim filmie

W dalszej części wywiadu Joaquin Phoenix wyjawił, że już kilka lat wcześniej powiedział swojemu agentowi, że bardzo chętnie zagrałby właśnie w takim filmie - bardziej kameralna produkcja o superbohaterach, która jest bardziej skupiona na budowaniu profilu psychologicznego postaci, niż na wybuchach i ratowaniu świata:

"

Jakieś 3, czy 4 lata temu zadzwoniłem do mojego agenta i zapytałem się go: „dlaczego oni nie wezmą jednej z tych postaci i po prostu nie zrobią jakiegoś niskobudżetowego filmu, który skupi się na opisaniu psychologii postaci, najlepiej któregoś ze złoczyńców”. Pomyślałem sobie, że to na pewno nie może być Joker, bo, wiesz, nie możesz go zagrać, on już był w filmach. Więc zacząłem myśleć o innych postaciach. Agent powiedział mi, że może umówić spotkanie ogólne z Warner Bros. Odpowiedziałem mu, że nie mogę pójść na takie spotkanie, a potem o tym kompletnie zapomniałem. Kilka miesięcy temu usłyszałem o tym pomyśle i od razu stwierdziłem, że to jest dokładnie to, czego chciałem. Naprawdę czuję, że można zrobić z tym coś ciekawego. "

Joker - kiedy premiera?

Joaquin Phoenix rozpocznie zdjęcia do Jokera już we wrześniu 2018 roku. Premiera filmu odbędzie się najwcześniej pod koniec 2019 roku, chociaż początek lub połowa 2020 roku wydają się być bardziej prawdopodobnym okienkiem wydania filmu o Księciu Zbrodni. Reżyserem obrazu jest Todd Philips.

Kamil Kacperski
Tagi: News Joker Joaquin Phoenix