24.10.2018 11:34

Powstanie film o Johnie Lennonie i Yoko Ono. Za kamerą reżyser "Wielkich kłamstewek" i "Ostrych przedmiotów"

Universal Pictures prowadzi rozmowy w sprawie praw do niezatytułowanego projektu filmowego o historii Johna Lennona i Yoko Ono. Reżyserem ma zostać Jean-Marc Valee.

John Lennon i Yoko Ono
John Lennon i Yoko Ono, foto: GEORGE KONIG / Rex Features/ EAST NEWS

Ikony ruchu hipisowskiego, unikatowi artyści i nierozłączni kochankowie, tworzący jedną z najsłynniejszych par XX wieku staną się bohaterami filmu fabularnego, który przedstawi historię ich wyjątkowej miłości. Na reżysera wybrano Jeana-Marca Vallee, twórcę oscarowego "Witaj w klubie" z Matthew McConaugheyem w roli głównej, który ma na swoim koncie reżyserię słynnych seriali HBO - "Wielkich kłamstewek" i "Ostrych przedmiotów".

Twórcy filmu o Johnie Lennonie i Yoko Ono

Pomysł na film o Johnie Lennonie i Yoko Ono pojawił się już w 2017 roku. Jego autorem jest Josh Bratman, który namówił Yoko Ono do przeniesienia historii jej związku z Lennonem na ekran we współpracy z Michaelem De Lucą, producentem "Social Network", "Moneyball" i serii o Greyu. Cała trójka pracowała nad szkicem scenariusza z pomocą Anthony'ego McCartena - dwukrotnie nominowanego do Oscara scenarzysty "Czasu mroku", "Teorii wszystkiego" i "Bohemian Rhapsody".

Projekt Michael De Luca Productions i Immersive Pictures zainteresował wytwórnię Universal, która stara się teraz pozyskać prawa do historii. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, reżyserem filmu zostanie Jean-Marc Vallee, który wraz z Anthonym McCartenem stworzy ostateczną wersję scenariusza i zmontuje film. 

Vallee spotkał się już z Yoko Ono w sprawie nowego projektu. Wdowa po Johnie Lennonie będzie jedną z producentek filmu wraz z Michaelem De Lucą, Joshem Bratmanem, McCartenem oraz reżyserem i jego produkcyjnym partnerem Nathanem Rossem. 

Póki co nieznane są jeszcze szczegóły produkcji, obsada ani data premiery filmu o Lennonie i Yoko Ono.

John Lennon i Yoko Ono

Historia Johna Lennona i Yoko Ono

Trzeba przyznać, że historia miłosna tej kontrowersyjnej i nierozłącznej pary jest idealnym tematem na film. Ono i Lennon poznali się w 1966 roku w galerii sztuki, gdzie artystka miała swoją wystawę. Beatlesi wówczas byli już gigantycznymi supergwiazdami. Pod wpływem rodzącego się uczucia, Lennon rozwiódł się z ówczesną żoną i w 1969 roku wziął ślub z Yoko Ono na Gibraltarze. W 1970 roku zespół The Beatles rozpadł się, za co wielu fanów obwiniało nową żonę muzyka.

Lennon rozpoczął solową karierę, jednocześnie udzielając się społecznie i biorąc udział w licznych akcjach pokojowych. Do historii przeszedł happening "bed-in" Ono i Lennona, który małżonkowie zorganizowali podczas podróży poślubnej w swoim pokoju hotelowym. Legendą stał się też wydany w 1971 roku utwór "Imagine", będący manifestem antyreligijnym, antynacjonalistycznym i antykapitalistycznym.

John Lennon i Yoko Ono

8 grudnia 1980 roku Lennon został postrzelony w bramie swojego domu na Manhattanie przez Marka Davida Chapmana. Zmarł późnym wieczorem tego samego dnia. Miał 40 lat.

Natalia Hluzow
Tagi: The Beatles John Lennon News Yoko Ono