"Joker" - czy za sukcesem filmu stoi popularność Batmana? Reżyser odpowiedział na to pytanie

02.01.2020 12:26
"Joker" - czy za sukcesem filmu stoi popularność Batmana? Reżyser odpowiedział na to pytanie Fot. kadr z filmu Joker

"Joker" pobił rekordy popularności i jest czarnym koniem Oscarów 2020. Czy za jego sukcesem stoi fakt, że tytułowy bohater to antagonista Batmana? Todd Phillips skomentował to zagadnienie.

Druga połowa 2019 roku zdecydowanie należała do "Jokera". Film zadebiutował w październiku i niedługo wyjdzie na DVD i Blu-ray, ale jest tak chętnie oglądany, że nadal można go obejrzeć niektórych kinach. Są jednak osoby, które uważają, że za sukcesem "Jokera" stoi Batman. Reżyser hitu skomentował te założenia.

"Joker" - Batman przyczyną popularności filmu?

Produkcja Todda Phillipsa ma bardzo wiele mocnych stron, które przesądziły o jej sukcesie. Jest znakomitym komentarzem dotyczącym otaczającego nas świata, szczególnie w dobie różnego rodzaju kryzysów. Joaquin Phoenix wzniósł się na wyżyny swoich możliwości aktorskich i zaprezentował studium upadku chorego psychicznie człowieka. Poza tym "Joker" wpisuje się w popularny w ciągu ostatniej dekady nurt kina suberbohaterskiego. Pojawiają się jednak głosy, że gdyby film nie opowiadał o antagoniście Batmana, "Joker" nie zarobiłby milionów dolarów i nie byłby  rozpatrywany w kategoriach faworyta do Oscarów

Phillips rozmawiał z Deadline i w pewnym momencie wywiadu został zapytany, czy rzeczywiście za popularnością filmu stoi Mroczny Rycerz i jego trwająca od ponad 80 lat popularność. Co odpowiedział reżyser?

Myślę, że to coś więcej. To znaczy, Są w tym filmie motywy, które naprawdę oddziałują na ludzi. Jeździłem z tym filmem po całym świecie. Rozmawiając z widownią, usłyszałem od niektórych widzów, że to akt oskarżenia wobec Ameryki. Inni widzieli w nim jednak odbicie swojego kraju. W obu przypadkach chodziło o brak współczucia i problemy gospodarcze oraz równościowe.

Trudno nie zgodzić się z Phillipsem, tym bardziej że "Joker" nie jest typowym kinem superbohaterskim. Filmowiec wziął na warsztat popularną postać i rozłożył ją na czynniki pierwsze, tworząc własną, poważną i pogłębioną wersję człowieka, który w przyszłości zostanie największym superbohaterem DC. Sam Phillips wyjaśniał jednak, że bohater ukazany w jego filmie nie ma za wiele wspólnego z komiksową postacią i wcale nie musi być tą samą osobą, z którą wciąż ściera się komiksowy Mroczny Rycerz.

Przeczytaj także

"Joker" to produkcja uniwersalna, która sięga poza rozrywkę i to jest główna siła tego filmu. Oczywiście fakt, że jest zanurzony w mitologii Batmana, nie zaszkodził popularności filmu, ale produkcją o bardzo podobnej tematyce jest koreański "Parasite", który nie ma nic wspólnego z popkulturą, jednak przez wielu widzów i krytyków oceniany jest jako jeden z najlepszych filmów 2019 roku.

Przeczytaj także

Oscary 2020 - kiedy wręczenie nagród?

Na razie nie znamy tytułów nominowanych filmów do Oscarów 2020. Członkowie Akademii wybiorą je 13 stycznia 2020 roku. 92. gala wręczenia nagród obędzie się 9 lutego 2020 roku. Czy "Joker" wygra statuetkę? Przekonamy się za kilka tygodni. 

Przeczytaj także

Zobacz też: "Joker" reż. Todd Philips [RECENZJA]

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.