02.09.2019 10:49

"Joker" doczekał się pierwszych recenzji. Phoenix dostanie Oscara?

Na festiwalu filmowym w Wenecji zaprezentowano "Jokera", który ma stawać w szranki z innymi kandydatami na Oscara. Czy film o najpopularniejszym złoczyńcy w historii komiksów spodobał się krytykom?

Joker
foto: Warner Bros/Ferrari Press/East News

"Joker" w reżyserii Todda Philipsa z Joaquinem Phoenixem w roli głównej został zaprezentowany na festiwalu filmowym w Wenecji. Tam według doniesień zachodnich portali i gazet doczekał się aż 8-minutowych owacji na stojąco ze strony uczestników pokazu. Do sieci trafiły też pierwsze pełne recenzje najnowszego filmu DC. Generalnie są bardzo pozytywne, znajdziemy wśród nich jednak kilka krytycznych opinii. 

Joker zasługuje na Oscara?

Największe słowa zachwytu są kierowane w kierunku Joaquina Phoenixa w roli Arthura Flecka transformującego się w tytułowego Jokera. Aktor zachwyca świetnym oddaniem psychozy, jest bardzo fizyczny w swojej roli, a w recenzjach możemy przeczytać, że jest tak dobry lub nawet lepszy od Heatha Ledgera, który za swoją wersję złoczyńcy w "Mrocznym rycerzu" otrzymał pośmiertnego Oscara.

Joker
Joker
Przeczytaj także "Joker" dostał 8-minutową owację na stojąco podczas festiwalu w Wenecji

Pozytywnie oceniani są również inni aktorzy, ścieżka dźwiękowa oraz wizualny aspekt filmu. Krytyka dotknęła natomiast scenariusz "Jokera". Niektórzy twierdzą, że produkcja jest arcydziełem, inni zaś utrzymują, że Philips nie potrafił się zdecydować na coś konkretnego i "Joker" jest miszmaszem pomysłów, z których żaden nie został w pełni zrealizowany na satysfakcjonującym poziomie. Oto kilka przykładowych reakcji dziennikarzy.

Philip De Semlyer z Time Out:

"

To naprawdę pokazuje koszmarną wersję późnego kapitalizmu - najlepszy społecznie świadomy horror od czasów "Uciekaj!", a Joaquin Phoenix jest magnetyczny. "

Alonso Duralde z TheWrap:

"

Jeśli zabierzesz "Jokerowi" jego 80 lat historii jako ikona popkultury oraz wszystkie nawiązania do filmów z lat 70., to nie otrzymasz zbyt dużo poza występem Phoenixa. "

Xan Brooks z Guardian:

"

Phillips kradnie pomysły z filmów Scorsese bez żadnych wyrzutów sumienia, ale zmienia je w coś nowego. Coś, co zaczyna jako śmieszna sesja cosplayu powoli zmienia się w rzecz niebezpieczną, a przy okazji bardziej współczesną i ważną społecznie.  "

Stephanie Zacharek z TIME Magazine:

"

Phillips może myśleć, że daje nam film o pustce naszej kultury, ale jednocześnie oferuje nam jej idealny przykład. "

Glenn Kenny z RobertEgbert.com:

"

Jako komentarz społeczny, "Joker" jest zgubną głupotą. "

"Joker" ma obecnie wynik 88% na Rotten Tomatoes na podstawie 34 recenzji. Film zadebiutuje w kinach już 4 października 2019 roku. W obsadzie oprócz Phoenixa pojawią się m.in. Robert De Niro, Zazie Beetz oraz Brian Tyree Henry. 

Zobacz także: Wyciekł scenariusz "Jokera" - szykuje się najbardziej kontrowersyjny film roku. Co zobaczymy na ekranie?

Tagi: News Joker DC Comics