18.11.2019 13:18

"Joker" otrzymał prestiżową nagrodę na polskim festiwalu filmowym

Film "Joker" został doceniony przez jurorów festiwalu filmowego EnergaCamerimage 2019. Produkcja w reżyserii Todda Phillipsa otrzymała Złotą Żabę.

Joker
foto: kadr z filmu Joker

Od 9 do 16 listopada 2019 roku w Toruniu odbyła się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. To jeden z największych i najsłynniejszych festiwali filmowych poświęconych sztuce operatorskiej na świecie. Ostatniego dnia imprezy odbyła się gala zamknięcia EnergaCamerimage 2019, na której ogłoszono tegorocznych laureatów. Wśród nich znalazł się film "Joker"

"Joker" ze Złotą Żabą na EnergaCamerimage 2019

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", jurorzy postanowili nagrodzić film Todda Phillipsa z Joaquinem Phoenixem w roli tytułowej Złotą Żabą - główną nagrodą konkursu. Autorem zdjęć do "Jokera" jest Lawrence Sher. Produkcja Warner Bros. została też doceniona przez publiczność festiwalu.

joker
joker
Przeczytaj także "Joker" został pierwszym w historii filmem dla dorosłych, który zarobił miliard dolarów

Srebrną Żabę otrzymał César Charlone za film Fernanda Meirellesa "Dwóch papieży".

Zobacz: Konflikt głów Kościoła w pierwszym zwiastunie filmu Netfliksa "Dwóch papieży"

Trzecie miejsce i Brązowa Żaba została natomiast wręczona Vladimirowi Smutnemu za zdjęcia do "Malowanego Ptaka" w reżyserii Vaclava Marhoula. Najlepszą produkcją krajową został okrzyknięty "Pan T." Marcina Krzyształowicza, natomiast nagrodę dla debiutanta w dziedzinie reżyserii otrzymał Paxton Wintersow za film "Pacified". Z kolei Laura Merians, która jest autorką zdjęć do tego tytułu została nagrodzona w konkursie debiutów operatorskich. Laureatem najlepszego filmu dokumentalnego został Luke Lorentzen za "Midnight Family". W kategorii najlepszy dokument fabularyzowany jurorzy wybrali film "Marek Edelman… i była miłość w getcie". Najlepszą dokumentalną krótkometrażówką był natomiast "Kamali".

Joker
Joker
Przeczytaj także "Joker" z szansą na Oscara 2020 za najlepszy film?

Podczas EnergaCamerimage 2019 gościło wiele słynnych nazwisk z Hollywood. Gośćmi tegorocznej edycji festiwalu byli między innymi Danny DeVito, który dostał Specjalną Nagrodę Camerimage za Całokształt Twórczości oraz Edward Norton - laureat Nagrody im. Krzysztofa Kieślowskiego. Obecni byli też Quentin Tarantino i Robert Richardson, których nagrodzono specjalnym wyróżnieniem za pracę operatorską.

Foto: Invision/Invision/East News
Foto: Invision/Invision/East News
Przeczytaj także Który film z 2019 roku Quentin Tarantino uważa za najlepszy? Odpowiedź może was zaskoczyć

Zobacz też: Reżyser "Jokera" może nakręcić kontynuację pod jednym warunkiem

Tagi: News Joker Joaquin Phoenix