08.10.2019 11:40

"Joker" z szansą na Oscara 2020 za najlepszy film?

Film "Joker" od dawna jest brany pod uwagę jako faworyt Oscarów 2020. Okazuje się, że członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej widzieli już produkcję. Jak zareagowali?

Joker
foto: kadr z filmu Joker

Końcówka 2019 roku zdecydowanie będzie należeć do "Jokera". Film trafił na ekrany kin 4 października 2019 roku i już zarobił 96 milionów dolarów w USA i 248 milionów dolarów na świecie. Warner Bros. triumfuje, ale czy rzeczywiście ma szansę na Oscara 2020 w kategorii Najlepszy film?

"Joker" - z Oscarem 2020 za najlepszy film?

Produkcja w reżyserii Todda Phillipsa z Joaquinem Phoenixem w roli tytułowej została doceniona na wielu festiwalach filmowych i zbiera bardzo dużo pochlebnych recenzji nie tylko przeciętnych widzów, ale przede wszystkim krytyków filmowych. Chociaż "Joker" został oparty na komiksach DC, daleko mu do cukierkowatych produkcji pokroju "Ligi Sprawiedliwości". Film porusza ważne wątki dotyczące otaczającej nas rzeczywistości i trafi nie tylko do maniaków superbohaterów, ale przede wszystkim do zwyczajnego widza. Poza tym wygrał konkurs główny na tegorocznym Festiwalu filmowym w Wenecji, więc od razu uznano go za faworyta nadchodzącej gali wręczenia Oscarów.

kadr z filmu Joker
kadr z filmu Joker
Przeczytaj także "Joker": Robert De Niro skomentował kontrowersje wokół filmu

Jednak o nominacjach do prestiżowej nagrody decydują członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej. Jak podaje Pete Hammond z Deadline, 6 października 2019 roku odbył się specjalny pokaz "Jokera" w Samuel Goldwyn Theatre w Akademii, gdzie członkowie stowarzyszenia mieli okazję zobaczyć nowe dzieło Phillipsa. Według doniesień dziennikarza reakcje na film były zróżnicowane. Frekwencja dopisywała, bo sala miesząca 1000 osób była zajęta w trzech czwartych. Zdarzało się jednak, że niektórzy widzowie wychodzili w trakcie filmu. Ci, którzy zostali do końca, nagrodzili "Jokera" wielkimi brawami, szczególnie kiedy podczas napisów pojawiło się nazwisko operatora.

"Joker" krytykowany za wykorzystanie utworu muzyka skazanego za pedofilię
"Joker" krytykowany za wykorzystanie utworu muzyka skazanego za pedofilię
Przeczytaj także "Joker" krytykowany za wykorzystanie utworu muzyka skazanego za pedofilię

Nie zabrakło jednak słów krytyki. Starsi członkowie Akademii nie byli zadowoleni filmem. Najbardziej entuzjastycznie reagowała młodsza część widowni. Jednak nawet osoby, które nie były zachwycone "Jokerem" zauważały, że film porusza istotne kwestie chorób psychicznych. Niektórzy obecni na sali uczestnicy pokazu obawiają się, że "Joker" może sprowokować kogoś z problemami psychicznymi do urealnienia scenariusza filmu. Najwięcej pozytywnych głosów dostał występ Phoenixa.

Joker
Joker
Przeczytaj także Zobaczcie, jak Joaquin Phoenix wyklina załogę filmową w zakulisowym wideo z "Jokera"

Oscary 2020 - kiedy wręczenie nagród?

Na razie nie znamy tytułów nominowanych filmów do Oscarów 2020. Członkowie Akademii wybiorą je 13 stycznia 2020 roku. 92. gala wręczenia nagród obędzie się 9 lutego 2020 roku. Czy "Joker" wygra statuetkę? Przekonamy się za kilka miesięcy. 

Czy "Joker" zasługuje na Oscara za Najlepszy film?

"Joker" Joaquin Phoenix
"Joker" Joaquin Phoenix
Przeczytaj także Powstanie sequel "Jokera"? Reżyser rozmawiał z Joaquinem Phoenixem

Zobacz też: "Joker" reż. Todd Philips [RECENZJA]

Tagi: News Joker Oscary Joaquin Phoenix