05.09.2016 15:12

Jude Law został papieżem

Udostępniony został pierwszy zwiastun nowego serialu, w którym Jude Law wcieli się w... papieża. Zobaczcie trailer „The Young Pope”.

Jude Law został papieżem
foto: kadr z wideo

Pierwsze dwa odcinki zaprezentowano na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Twórcą całości jest Paolo Sorrentino, włoski reżyser porównywany do Federico Felliniego odpowiedzialny m.in. za „Wielkie piękno”, które w 2014 roku zdobyło Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny. Autorem zdjęć jest zaś Luca Bigazzi, wieloletni współpracownik Sorrentino.

„The Young Pope” jest projektem współtworzonym przez HBO, Canal+ i telewizję Sky. Ostatnia z wymienionych wyemituje serial na swojej antenie 21 października 2016 roku. Całość będzie się składać z dziesięciu odcinków. Oprócz Jude'a Lawa na ekranie pojawią się także Diane Keaton czy James Cromwell.

Jude Law wcieli się w pierwszego amerykańskiego papieża Lenny’ego Belardo, będącego jednocześnie najmłodszym duchownym piastującym tę posługę. Jego Świętobliwość, który przyjmie imię Pius XIII, łamie pierwszy z siedmiu grzechów głównych wykazując się ogromną pychą. To dlatego, że uważa, że nie ma żadnych grzechów do wyznania i mówi o sobie, jako o Bogu. Kontrowersje wzbudzają nie tylko wiek oraz poglądy nowego papieża, ale także jego zamiłowanie do używek.

Zobaczcie zwiastun serialu „The Young Pope”:

Paolo Sorrentino opowiedział o stworzonym przez niego serialu:

"

To rzecz o wyraźnych znakach istnienia Boga i wyraźnych znakach jego braku. Jak wiara może być wyszukiwana i utracona. O wielkości świętości, tak wielkiej, że aż nie do zniesienia, kiedy walczy się z pokusami i kiedy wszystko, co można zrobić, to poddać się nim. Wewnętrzna walka pomiędzy ogromną odpowiedzialnością Głowy Kościoła Katolickiego, a niedolą prostego człowieka, że los (lub Duch Święty) wybrał go jako papieża. Wreszcie, jak poradzić sobie i manipulować władzą w państwie, którego dogmat i moralny imperatyw polega na zrzeczeniu się władzy i skupieniu na bezinteresownej miłości do bliźniego. "

Twórca został także zapytany o to czy jego zdaniem Kościół może się oburzyć na jego odcinkowe dzieło:

"

Watykan prawdopodobnie nie miałby nic przeciwko, jeżeli obejrzy serial do końca i zobaczy, że po prostu badaliśmy sprzeczności i fascynujące aspekty. Nie mamy żadnych uprzedzeń. "

Paolo Sorrentino kojarzony jest z wielkim ekranem, nie zaś z telewizją. Czy przeniesienie się na mały ekran było dla niego trudne?

"

To nic traumatycznego, ale nie było to też proste. To dość trudne, ale bardzo ekscytujące. Kiedy pracuje się w tak rozległym okresie czasu ma się możliwość sięgnąć głębiej i można pozwolić sobie na dygresje, które mogłyby być ocenzurowane w kinie. Chciałem się skupić na sile narracji. Nie ma tu momentów syntezy, jak w filmie. "

Jak Wam się podoba zwiastun „The Young Pope”?

Robert Skowronski
Tagi: Zwiastuny Jude Law