15.03.2019 10:40

"Kapitan Marvel" nie trafi do kin w Pakistanie. Z jakiego powodu?

Indyjski przedstawiciel Disneya zablokował możliwość premiery "Kapitan Marvel" w Pakistanie. Pod znakiem zapytania stoi wyświetlanie innych nadchodzących produkcji Disneya.

Brie Larson (Kapitan Marvel)
foto: kadr z filmu Kapitan Marvel

Film "Kapitan Marvel" wbrew temu, na co liczyli hejterzy, stał się kolejnym kasowym hitem Marvel Studios. W pierwszym tygodniu wyświetlania zarobił ponad pół miliarda dolarów. Okazuje się jednak, że nie wszyscy fani superbohaterów będą mieli możliwość zobaczenia 21. produkcji dziejącej się w MCU na dużym ekranie. "Kapitan Marvel" nie trafi do kin w Pakistanie.

"Kapitan Marvel" - film nie zostanie wyświetlony w Pakistanie

Jak donosi Pakistan Today, indyjski oddział Disneya postanowił wstrzymać premierę solowej produkcji o nowej superbohaterce Marvela. Według źródeł, firma Eveready Pictures dystrybuująca w Pakistanie produkcje Disneya, nie dostała zgody na otrzymanie praw do "Kapitan Marvel".

Brie Larson (Kapitan Marvel)
Brie Larson (Kapitan Marvel)
Przeczytaj także Brie Larson ma nadzieję, że w "Kapitan Marvel 2" pojawi się pierwsza muzułmańska superbohaterka

Jaki jet powód tej decyzji? W końcu dla Disneya to strata rzędu kilkuset tysięcy dolarów. Przyczyną tego stanu rzeczy ma być napięcie między Pakistanem i Indiami. Sprawę skomentował Shan Lashari - właściciel pakistańskich sieci kin Sozo World Cinema.

"

Już doświadczamy drastycznego spadku dochodów z powodu zakazu emitowania indyjskich filmów. Jeśli hity od Marvela również zostaną zablokowane, kina zaczną upadać. "

Decyzja Disney India nie dotyczy jedynie "Kapitan Marvel". Całkiem możliwe, że zakaz obejmie również inne produkcje Disneya, które niebawem będą miały swoje premiery, takie jak "Avengers: Endgame", "Dumbo", "Aladyn", "Gwiezdne Wojny IX" czy "Król Lew". Z drugiej strony według źródła Pakistan nie naciskał w sprawie praw do "Kapitan Marvel". Prawdopodobnie wynika to z obawy o sprzedaż filmu w tym kraju. "Wonder Woman" - ogólnoświatowy hit o superbohaterce DC był w Pakistanie kompletną klapą. Calikiem możliwe, że odmowa sprzedaży praw do przygód Carol Danvers jest podyktowana względami finansowymi.

"Kapitan Marvel" - wojna w Pakistanie wpłynęła na blokadę filmu Marvela

Wcześniej wspomniane napięcia pomiędzy sąsiadującymi ze sobą krajami wynikają z konfliktu zbrojnego, który rozpoczął się w roku 2004. Armia Pakistańska i Amerykańska od 15 lat toczą wojnę z islamskimi bojówkami Al-Kaidy i talibami. W lutym 2019 roku indyjskie siły powietrzne wkroczyły na teren Pakistanu. Jeden z indyjskich samolotów został zestrzelony, a jego pilot aresztowany. To spowodowało, że relacje obu państw znacznie się pogorszyły. Na szczęście sytuacja zaczyna się klarować i obecnie trwają rozmowy, które mają doprowadzić do pokoju. Być może, kiedy sytuacja polityczna w obu krajach się uspokoi, pakistańscy fani Marvela będą mogli wybrać się do kina na "Kapitan Marvel".

>>Zobacz też: Niebawem powstanie film „Ms. Marvel”. Kiedy zobaczymy produkcję o superbohaterce-muzłumance?<<

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Brie Larson Aladyn Captain Marvel Disney Marvel Avengers 4 Dumbo