02.09.2019 12:02

Katolicka szkoła usunęła ze swojej biblioteki książki o Harrym Potterze. Wszystko przez "prawdziwe" czary

Do bardzo ciekawego wniosku doszedł jeden z duchownych pracujących w katolickiej szkole w Nashville. Stwierdził bowiem, że w "Harrym Potterze" przedstawione są "prawdziwe czary".

Harry Potter
foto: materiały prasowe/Warner Bros.

Katolicka szkoła w stanie Tennessee postanowiła usunąć książki z serii "Harry Potter" autorstwa J.K. Rowling ze swojej biblioteki, kiedy to jeden z duchownych pracujących w instytucji stwierdził, że w dziełach Brytyjki znajdziemy "prawdziwe zaklęcia". Te zaś mają ogromną szansę na "przyzwanie złych duchów" jeżeli zostaną przeczytane.

Szkoła usunęła książki o Harrym Potterze

Wielebny Dan Reehil, pastor w szkole St. Edward w Nashville wysłał do rodziców e-maila, w którym wyjaśnił dlaczego postanowił usunąć książki z biblioteki szkolnej. List trafił w ręce gazety "The Tennessean", na której łamach możemy przeczytać następujące słowa:

"

Te książki prezentują magię zarówno w dobrym, jak i złym świetle. Tak naprawdę jest to sprytne kłamstwo. Klątwy i zaklęcia użyte w książkach są prawdziwymi klątwami i zaklęciami. Jeżeli przeczyta je inny człowiek, to pojawia się ryzyko przyzwania złych duchów do ciała tego czytelnika. Skonsultowałem się również z różnymi egzorcystami z USA i Rzymu - inni również byli zdania, że książki powinny zostać usunięte. "

Harry Potter i Więzień Azkabanu
Harry Potter i Więzień Azkabanu
Przeczytaj także "Harry Potter": Emma Watson i Tom Felton spotkali się po latach. Zobaczcie wspólne zdjęcie

Mimo tego, że książki są dla dzieci i prezentują dość prosty schemat walki dobra ze złem, nikt nie odwoływał się od decyzji wielebnego Reehila. Katolicka Diecezja w Nashville wyjaśniła w rozmowie z "The Tennessean", że kościół nie ma ugruntowanej pozycji na temat tych książek, w związku z czym, każda szkoła może podjąć decyzję we własnym zakresie. Rzecznik prasowy diecezji wielebny Hammel powiedział:

"

Każdy duchowny ma odpowiedzialność i moc sprawczą, by podjąć takie decyzje na terenie swojej szkoły. Książki w bibliotece podlegają jego jurysdykcji. Jeżeli rodzice stwierdzą, że ta seria, czy jakiekolwiek inne dzieło jest ważne dla dzieci, to mamy nadzieję, że będą potrafili pomóc swoim pociechom w zrozumieniu "Harry'ego Pottera" w kontekście naszej wiary. 

Naprawdę nie zamierzamy włączać się do cenzurowania dzieł, które pojawiają się w bibliotekach naszych szkół. Jedyne na czym nam zależy, to zapewnienie, że materiały są odpowiednie dla naszych dzieci. "

Cóż, jest to definitywnie nieco bardziej "cywilizowany" sposób na pozbycie się książek o Harrym Potterze - kilka miesięcy temu w Polsce spalono wiele "okultystycznych" przedmiotów, wśród których pojawiły się m.in. egzemplarze dzieł J.K. Rowling i zabawki Hello Kitty.

Zobacz także: Harry Potter i Hello Kitty spłonęli na stosie przed kościołem. "Nadszedł czas, żeby zrobić z tym porządek"

Tagi: News Harry Potter