20.04.2018 16:15

„Katyń – Ostatni świadek”: międzynarodowa obsada w nowym polsko-brytyjskim filmie o zbrodni katyńskiej

11 lat po międzynarodowym sukcesie średniego filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy, filmowcy postanowili ponownie sięgnąć po trudny temat zbrodni katyńskiej. W filmie „Katyń – Ostatni świadek” zrealizowanym m.in. w Wielkiej Brytanii pojawi się międzynarodowa obsada.

Więckiewicz Stramowski
foto: materiały prasowe Kino Świat

11 maja 2018 roku do kin trafi nowy film związany ze zbrodnią katyńską. Tym razem nie zobaczymy jednak bezpośredniej rekonstrukcji wydarzeń, które rozegrały się wiosną 1940 roku w lesie katyńskim, lecz opowieść o ich naocznym świadku, Iwanie Kriwoziercowie, którego zeznania usiłował ujawnić brytyjski dziennikarz.

Katyń - Ostatni Świadek

O czym jest „Katyń – Ostatni świadek”?

„Katyń – Ostatni świadek” to thriller historyczny, który porusza temat zatajania prawdy o jednej z najbardziej haniebnych zbrodni z czasów II wojny światowej – nie tylko w Polsce i ZSRR, ale na całym świecie. Inspiracją dla twórców filmu była biografia naocznego świadka mordu dokonanego na polskich oficerach, Iwana Krwioziercowa (pseudonim Michał Łobody), który przekazywał swoją wiedzę brytyjskiemu dziennikarzowi, po czym zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w Wielkiej Brytanii w 1947 roku. Film ma również osobisty wymiar – jego reżyser, Piotr Szkopiak, w Katyniu stracił dziadka.

„Katyń – Ostatni świadek” – zwiastun filmu

Akcja filmu toczy się w powojennym Bristolu. Głównym bohaterem jest dziennikarz Stephen Underwood, który marząc o sławie i wielkim temacie na rozkręcenie kariery, trafia na trop sprawy samobójstwa polskiego żołnierza przebywającego w lokalnym obozie dla uchodźców.

Katyń - Ostatni Świadek

Underwood rozpoczyna dziennikarskie śledztwo, które doprowadza go do przerażającej prawdy o tym, co wydarzyło się w Katyniu. Wiedząc, że jej ujawnienie wpłynie na losy całej Europy, nie podejrzewa, jak wielu osobom zależy, by prawda nigdy nie wyszła na jaw.

„Katyń – Ostatni świadek” – obsada i premiera

W obsadzie filmu „Katyń – Ostatni świadek” zobaczymy międzynarodową obsadę. Brytyjskiego dziennikarza, który odkrywa prawdę o mordzie dokonanym na polskich oficerach, zagrał Alex Pettyfer („Jestem numerem cztery”), zaś w Michała Łobodę wcielił się Robert Więckiewicz. W filmie wystąpi również Piotr Stramowski w roli przyjaciela Łobody, a także: znany z roli Albusa Dumledore’a w „Harrym Potterze” Michael Gambon i Talulah Riley – jedna z gwiazd serialu „Westworld”. 

Katyń - Ostatni Świadek

Film „Katyń – Ostatni świadek” to kolejna ogłoszona w tym roku polsko-brytyjska produkcja o tematyce historycznej. W lutym pojawiły się pierwsze informacje o „303. Bitwa o Anglię”, którym jako piloci Dywizjonu 303 wystąpią ramię w ramię Marcin Dorociński, Iwan Rheon i Milo Gibson. „Katyń – Ostatni świadek” zadebiutuje w kinach 11 maja 2018 roku.

Czy kolejny film o Katyniu jest potrzebny?

Natalia Hluzow
Tagi: News Zwiastuny polskie filmy Katyń - ostatni świadek