04.11.2017 16:13

Kevin Spacey zwolniony z „House of Cards”. Czy koniec Franka Underwooda oznacza koniec serialu?

Po lawinie oskarżeń pod adresem hollywoodzkiego aktora, Netflix zdecydował się definitywnie zerwać z nim współpracę na wszystkich płaszczyznach.

Kevin Spacey zwolniony z „House of Cards”. Czy koniec Franka Underwooda oznacza koniec serialu?
foto: kadr z wideo

Nie będzie kolejnych epizodów „House of Cards” z udziałem Franka Underwooda, nie będzie też filmu „Gore”, który Kevin Spacey wyprodukował i w którym wcielił się w główną rolę. Netflix, który początkowo unikał jednoznacznych deklaracji, zdecydował o definitywnym zakończeniu współpracy z aktorem oskarżonym o molestowanie seksualne przez członków ekipy „House of Cards” oraz kilku innych mężczyzn.

Jak czytamy w oficjalnym oświadczeniu rzecznika platformy:

"

Netflix nie będzie w żaden sposób zaangażowany w dalszą produkcję „House of Cards” z udziałem Kevina Spacey’a. Będziemy kontynuować współpracę z MRC podczas tej przerwy, by określić naszą dalszą ścieżkę związaną z serialem. Zdecydowaliśmy także, że nie będziemy angażować się w rozpowszechnianie filmu „Gore” w produkcji i z główną rolą Kevina Spacey’a, który obecnie znajduje się na etapie postprodukcji. "

Bohaterem filmu wyprodukowanego przez Spacey’a, który niebawem miał trafić na platformę Netflix, jest Gore Vidal – amerykański pisarz, publicysta i prowokator, który otwarcie przyznawał się do swojej biseksualnej orientacji i jako jeden z pierwszych twórców w USA chętnie oraz bez moralizatorstwa podejmował tematykę homoseksualizmu. Odważnie krytykował religię, purytanizm i amerykańską politykę. Miał duży wpływ na młodzież w latach 50. XX wieku.

netflix 3

Spacey’a nie zobaczymy już w roli Vidala (a przynajmniej nie na Netflixie), nie zobaczymy go też w roli Franka Underwooda. Nie jest to jednak jednoznaczne z definitywnym zakończeniem serialu. Netflix rozważa uśmiercenie bohatera granego przez Kevina Spacey’a i przekazanie głównej roli w „House of Cards” jego serialowej żonie, Claire Underwood, w którą wciela się Robin Wright.

netflix 2

Skandal wokół dwukrotnego laureata Oscara wybuchł w niedzielę, 29 października 2017, kiedy aktor Anthony Rapp w wywiadzie dla Buzzfeed wyznał, że 30 lat temu był przez molestowany przez Spacey'a. Do zarzutów Rappa swoje historie dołączyli inni aktorzy oraz ekipa produkcyjna pracująca nad serialem „House of Cards”. W efekcie wszystkich tych oskarżeń, w niecały tydzień kariera 58-letniego aktora rozsypała się jak przysłowiowy... domek z kart.

netfli 4

To nie pierwsza tak duża afera związana z nadużyciami seksualnymi w Hollywood w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Lawinę oskarżeń wobec różnych znaczących postaci ze świata filmu zapoczątkowała sprawa Harvey’a Weinsteina. 

Natalia Hluzow
Tagi: News House of Cards Kevin Spacey Netflix