20.02.2018 12:36

Kiedy właściwe rozgrywa się film „Black Panther”?

Najnowszy film Marvel Studios ponownie komplikuje timeline kinowego uniwersum. Dlaczego „Black Panther” nie pasuje do wydarzeń przedstawionych w 2. części „Kapitana Ameryki”? 

Kiedy właściwe rozgrywa się film „Black Panther”?
foto: materiały promocyjne

UWAGA! Artykuł zawiera spoilery. Czytasz na własną odpowiedzialność!

Marvel Cinematic Universe w 2018 roku kończy 10 lat. W czasie tej dekady wielu filmowcom udało się stworzyć w miarę spójny świat, w którym rozgrywają się przygody rozmaitych bohaterów. Większość historii kręci się oczywiście wokół supergrupy znanej jako Avengers.  Faza Pierwsza, czyli przedstawienie podstawowych herosów widzom, była dość łatwa do umieszczenia na linii czasu. Wszystkie filmy do 1. części „Avengers”, rozgrywały się mniej więcej na przestrzeni 2 tygodni. Sprawa zaczęła się komplikować wraz z pojawieniem się kolejnych produkcji, które nie były już tak jasno osadzone w czasie świata przedstawionego.

„Black Panther” - kiedy rozgrywa się akcja?

Niejeden fan miał zagwozdkę, zastanawiając się kiedy dokładnie toczą się losy bohaterów, występujących w kolejnych produkcjach. Dodatkowym utrudnieniem były ostatnie filmy Marvel Studios - „Doktor Strange”„Spider-Man: Homecoming”, czy „Thor: Ragnarok”. Fabuła tych filmów rozgrywała się na przestrzeni dłuższego okresu. Same produkcje nie powstawały chronologicznie. Poza tym w solowych przygodach Spider-Mana okazało się, że akcja z „Wojny Bohaterów” miała miejsce 8 lat po ataku Chitauri na Nowy Jork, co wprowadziło wielu widzów w konsternację. Z kolei „Ant-Man i Wasp” oraz „Captain Marvel” będą opowiadać o przygodach dziejących się przed „Infinity War”, mimo że ich premiery zaplanowano po debiucie 3. części „Avengers”. Seriale dziejące się w MCU, to jeszcze inna para kaloszy. Jak w tym wszystkim umiejscowić w czasie film „Black Panther”?

Black Panther

Teoretycznie losy młodego króla Wakandy rozgrywają się kilka dni po końcówce „Wojny Bohaterów”, czyli tuż po schwytaniu Zemo. T'Challa wraca do kraju, by zastąpić na tronie swojego zmarłego ojca. Atak Killmongera na Wakandę dzieje się maksymalnie kilkanaście dni po koronacji i akcji w Korei Południowej. I tu wszystko wydaje się zgadzać. Problemem jest jednak fragment, w którym Shuri reaguje na rannego Everetta Rossa. Jej brat przywiózł ze sobą Amerykanina do kraju, by ocalić mu życie. Księżniczka nazywa agenta CIA „kolejnym białym chłoptasiem do naprawienia”. To ewidentne odniesienie do sceny po napisach z „Wojny bohaterów”.

Kiedy Bucky trafił do Wakandy?

Widzimy w niej Bucky'ego, który ma zamiar poddać się hibernacji, w nadziei, że T'Challa znajdzie sposób, by uleczyć jego zdruzgotaną psychikę. W filmie „Black Panther” nie pojawiają się jednak Kapitan Ameryka i Bucky, którzy zjawili się w Wakandzie z prośbą o pomoc. Mimo to, kilka dni po powrocie T'Challi z Ameryki Shuri, rzuca aluzją o białym pacjencie. Albo Wakanda jest azylem dla rannych obcokrajowców i wcale nie chodzi o Bucky'ego, albo w filmie pojawia się poważna luka logiczna. Czu można ją jakoś wytłumaczyć?

Bucky

Najprostszy sposób to założyć, że podczas wydarzeń z „Black Panthera” Bucky jeszcze nie dotarł do Wakandy, a Steve Rogers jedynie poinformował króla, że potrzebna jest mu pomoc. Shuri może więc odnosić się do pacjenta, który trafi do afrykańskiego kraju dopiero za jakiś czas. W tym wypadku śmiało można uznać, że akcja filmu Ryana Cooglera dzieje się tuż po „Wojnie Bohaterów”, a jedna ze scen po napisach, w której Shuri rozmawia z Buckym, tuż przed „Infinity War”. 

Mavel Studios na razie nie komentuje tych nieścisłości. Trudno zapanować nad organizmem, jakim jest MCU, szczególnie, że nie jest tworem jednego człowieka, ale całego sztabu filmowców, którzy maja za zadanie stworzyć samoistne filmy, jednocześnie pasujące do pozostałych produkcji. Obecnie twórcy nie muszą już tak bardzo dbać o uświadamianie widzom, że ich dzieła rozgrywają się w tym samym świecie, dzięki mogą skupić się po prostu na opowiadaniu historii, które nabierają coraz bardziej autorskiego charakteru. 

Być może premiera „Avengers: Infinity War” rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiemy się już 25 kwietnia 2018 roku, kiedy produkcja wejdzie do polskich kin. 

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Black Panther