18.12.2019 11:01

Kieleccy rodzice kontra "Harry Potter". Lekcje magii inspirowane serią wzbudziły oburzenie

Przeciwnicy "Harry'ego Pottera" ponownie zabrali głos. Tym razem sprawa dotyczy warsztatów z magii, prowadzonych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.

Foto: materiały prasowe Warner Bros.
Foto: materiały prasowe Warner Bros.

"Harry Potter" to słynna seria książek i filmów, opowiadających o przygodach młodego czarodzieja z blizną na czole. Na twórczości J.K. Rowling wychowało się całe pokolenie, a perypetie Harry'ego powszechnie uchodzą za doskonałe źródło nauki o przyjaźni, lojalności i ideałach. Niestety, nie wszyscy podzielają to zdanie. Kieleccy rodzice wyrazili silne oburzenie na wieść o tym, że ich dzieci biorą udział w warsztatach z magii, inspirowanych książką "Harry Potter i Kamień Filozoficzny". Autorce zajęć zarzucili promowanie magii i okultyzmu, a całe przedsięwzięcie nazwali bzdurą.

"Harry Potter" - kieleccy rodzice oburzeni warsztatami magii inspirowanymi serią

O zaistniałej sytuacji poinformował portal naszemiasto.pl. Wielu rodziców podkreśla, że pociechy brały udział w rzeczonych warsztatach bez ich wiedzy. Jedna z matek przyznała, że jako katoliczka jest absolutnie oburzona "promowaniem magii i okultyzmu, które są przeciwko pierwszemu przykazaniu".

Foto: kadr z filmu "Harry Potter i Kamień Filozoficzny"/ Warner Bros.
Foto: kadr z filmu "Harry Potter i Kamień Filozoficzny"/ Warner Bros.
Przeczytaj także Zapiski młodziutkiej Emmy Watson z planu "Harry'ego Pottera" to najlepsze, co dziś zobaczycie

Silne emocje wzbudziły zajęcia z eliksirów, wróżenia z kryształowych kul oraz "latania" na miotle. Rodzice, poza promowaniem okultyzmu, uznali całość za bzdurną stratę czasu, gdyż dzieci nie wynoszą z takich zajęć żadnych pożytecznych umiejętności.

"

Za czyje pieniądze moje dziecko jest uczone takich bzdur, zamiast zdobywać wiedzę, to uczy się machać różdżką. Tam mówi się, że różdżka wyczaruje dobrą pracę, a to nieprawda. "

Foto: kadr z filmu "Harry Potter i Zakon Feniksa"/ Warner Bros.
Foto: kadr z filmu "Harry Potter i Zakon Feniksa"/ Warner Bros.
Przeczytaj także "Harry Potter" - 6 magicznych szczegółów, których z pewnością nigdy nie zauważyliście

"Magiczne" zajęcia odbyły się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach. Główny bibliotekarz WBP, Jadwiga Zielińska, przyznała, że nie rozumie reakcji rodziców. Podkreśliła, że zajęcia utrzymane zostały w konwencji zabawy i miały charakter czysto rozrywkowy. Zwróciła również uwagę na fakt, że poruszane na nich treści zaczerpnięte zostały z pierwszego tomu "Harry'ego Pottera", który znajduje się w kanonie lektur dla uczniów klas szóstych.

"

To jest po prostu książka o walce dobra ze złem. Na zajęciach wybrane są niektóre wątki z lektury szkolnej na zasadzie inscenizacji z udziałem uczniów. Nie ma to nic wspólnego z żadnym okultyzmem! Ta powieść to walka dobra ze złem, ukazanie ludzkiej natury. "

Harry Potter
Harry Potter
Przeczytaj także W jednej ze szkolnych bibliotek znaleziono pierwsze wydanie "Harry'ego Pottera". Może być warte ponad 200 tysięcy złotych

Główny bibliotekarz WBP zwróciła również uwagę na inną ważną kwestię - literatury, a już zwłaszcza tej z gatunku fantastyki, nie należy traktować dosłownie.

"

Przecież jak ktoś czyta "Czerwonego Kapturka", to nie wierzy w to, że wilk połknął człowieka. "

Foto: materiały prasowe Warner Bros.
Foto: materiały prasowe Warner Bros.
Przeczytaj także 13 ciekawostek ze świata "Harry'ego Pottera", które czynią serię jeszcze bardziej magiczną

Prowadząca zajęcia, Katarzyna Czyż, to autorka pracy magisterskiej traktującej o fenomenie "Harry'ego Pottera". Kobieta wskazała, że warsztaty miały służyć rozwijaniu wyobraźni u dzieci i zachęcaniu ich do czytania książek. Inni czytelnicy WBP poparli jej stanowisko, podkreślając że sami podsuwają dzieciom twórczość J.K. Rowling właśnie ze względu na wartości, jakie reprezentuje.

Foto: kadr z filmu "Harry Potter i Więzień Azkabanu"/ Warner Bros.
Foto: kadr z filmu "Harry Potter i Więzień Azkabanu"/ Warner Bros.
Przeczytaj także 10 najgorszych czynów, jakich dopuścili się nauczyciele Hogwartu

Nie jest to pierwsza sytuacja, gdy seria przygód młodego czarodzieja spotyka się z taką reakcją. Kilka miesięcy temu informowaliśmy was, że "Harry Potter" wraz z Hello Kitty spłonęli na stosie przed kościołem. Wówczas powodem również był rzekomy związek z okultyzmem i "przekazywanie złej mocy".

Zobacz też: 5 momentów, w których Harry i Ron byli dla Hermiony najgorszymi przyjaciółmi na świecie

Tagi: Film News Harry Potter