Kina podnoszą ceny. Frekwencja podczas seansów nadal jest niska

12.01.2022 10:39
Kina podnoszą ceny. Frekwencja podczas seansów nadal jest niska Fot. zdjęcie poglądowe/Shutterstock.com

Rzeczpospolita niedawno zaprezentowała raport na temat kin w 2021 roku. Sytuacja nie jest kolorowa, więc właściciele lokali zaczęli podnosić ceny za bilety.

Kina podwyższają ceny biletów

Podwyżki są absolutnie minimalne - niektóre miejsca podniosły ceny o 50 groszy, inne o pełną złotówkę. Dla przeciętnego klienta różnicy nie ma, czy raczej jej nie zauważy, natomiast na większą skalę taka podwyżka oznacza miliony zysku więcej dla kin.

Polecamy

Z raportu "Rzeczpospolitej" wynika, że w 2021 roku kina przyciągnęły mniej, niż połowę widowni z 2019 roku. Z rozmów z przedstawicielami największych sieci wynika, że w branży panuje lekki optymizm, aczkolwiek kina muszą jednak podnosić ceny z powodu wzrostu cen prądu. Szykują się też na roszczenia stowarzyszeń twórców.

Z danych przytaczanych przez dziennik wynika, że w minionym roku sprzedano w Polsce około 28,4 milionów biletów (co miało przynieść dochody rzędu 520 milionów złotych) - dla porównania w 2019 roku sprzedano ich prawie 62 milionów.

Tak jak wspomnieliśmy, przedstawiciele branży przyznają, że są zmuszeni do "lekkiej korekty cenowej" - jedna z sieci podniosła ceny o 50 groszy, inna sprzedaje bilety o 1 zł drożej, ale tylko w dniu projekcji. To ma być ukłon dla tych, którzy planują seans z wyprzedzeniem.

Polecamy

Branża kinowa jest też ciągle niepewna, ile będzie musiała zapłacić twórcom - tu mowa o organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (OZZPA). W styczniu 2022 minister kultury miał podjąć decyzję w sprawie, a teraz plotkuje się, że ostateczne potwierdzenie nadejdzie w marcu.

Przypominamy, że ostatnie zmiany w obostrzeniach wprowadzono 15 grudnia 2021 roku - zgodnie z nimi na salach może być zajętych tylko 30 procent miejsc. Tu jednak są wyjątki - na sale ponad limit wpuszczane są osoby zaszczepione przeciw Covid-19 lub mające negatywny wynik testu, a także dzieci (jednocześnie jednak opiekunowie muszą być zaszczepieni lub mieć negatywny wynik testu).

W teorii zakazano również sprzedaży przekąsek i napojów w kinowych barach, aczkolwiek w praktyce bywa z tym różnie. 

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.