Klauny we współczesnym horrorze. Jak zmieniał się wizerunek tych postaci?

Sergiusz Kurczuk
29.09.2017 14:47
Klauny we współczesnym horrorze. Jak zmieniał się wizerunek tych postaci? Fot. kadr z filmów: Dom tysiąca trupów, To, Zombieland

Sukces ekranizacji książki Stephena Kinga zatytułowanej „To”, spowodował, że cały świat znowu zaczął bać się klaunów. Jednak strach przed karykaturalnymi cyrkowcami obecny jest w horrorach od dawna. Jak we współczesnym kinie grozy maluje się wizerunek klauna?

Dzięki Andresowi Muschiettiemu i jego wersji książki „To”, cały świat cierpi na koulrofobię, czyli paniczny lęk przed klaunami. Trzeba jednak przyznać, że nawet w tych zwyczajnych, cyrkowych klaunach jest coś niepokojącego. Pennywise bije rekordy finansowe filmów grozy i podbija Internet. Dosłownie można go już spotkać, nawet otwierając lodówkę. Jednak Tańczący Klaun stworzony przez Stephena Kinga to nie jedyna tego typu postać w świecie kina grozy.

Portal Chamber of Horrors NYC przygotował infografikę, w której podsumowuje różne wcielenia klaunów w produktach popkultury, głównie horrorach. Oto czego możemy się z niej dowiedzieć.

Klauny to standard w naszej kulturze popularnej i kochają ich wszyscy. Od małego wiemy, że klauny istnieją by zawsze zabawiać nas w telewizji, albo pomagają nam kupić zestaw Happy Meal. Klauny swoimi dziwacznymi kolorowymi włosami, wielkimi stopami, pstrokatymi ubraniami i przebijaniem baloników w kształcie zwierzątek, scalają dziecięce imprezy urodzinowe, wywołując śmiech u dzieciaków. Klauny z imprez rozkręcają przyjęcia zabawami i piosenkami, jednocześnie ożywiając je słodyczami i zamęczając tak bardzo, że w drodze do domu słodko śpią. Czym byłby cyrk, gdyby nie było w nim klaunów, ich trąbek, przerysowanych ruchów i małych samochodzików, które dziwnym trafem mogą pomieścić setki pasażerów? Każdy kocha klaunów, prawda? PRAWDA???

Klauny we współczesnym horrorze Fot. foto: www.chamberofhorrorsny.com

Obrazek wyjaśnia, czemu klauny powodują lęk wśród niektórych osób. Już sam dziwaczny, karykaturalny wygląd może wywołać gęsią skórkę. Chociaż Jospeh Merrick nie był klaunem, a „Człowiek Słoń” horrorem, twórcy infografiki wspominają o tej postaci. W końcu zdeformowany mężczyzna należał do obwoźnej trupy cyrkowej, więc w pewnym sensie jest związany z klasycznymi klaunami.

Najstraszniejsze w klaunach jest fakt, że to, co powinno nas bawić, straszy. Chociaż Michael Myers z serii „Haloween” nie wygląda jak cyrkowiec i na pewno się tak nie zachowuje, w jednej z części pokazano, że kiedy popełnił pierwsze morderstwo jako 6-latek, miał na głowie maskę klauna. Niewinny i uśmiechnięty zabawkowy klaun w filmie „Poltergeist”, szybko przybiera demoniczną minę, kiedy rzuca się ze złymi zamiarami na głównego bohatera filmu.

Klauny to nie zawsze ludzie lub opętane przez duchy przedmioty. W filmie „Mordercze klowny z kosmosu” są, jak sama nazwa wskazuje, żądnymi krwi przybyszami z obcej planety. Z kolei w filmie „Zombieland” jeden z nieumarłych był za życia klaunem. Nieoczywisty klaun pojawia się również w serii „Piła”, jako reprezentacja niewidzialnego maniakalnego mordercy, który wymierza ludziom kary. Tym razem występuje pod postacią kukiełki, która zachęca ofiary do „zabawy”.

Przerażający przedstawiciel straszydeł, o których mowa w tym artykule, występuje również w 4. sezonie „American Horror Story”. Twisty the Clown to naprawdę przerażająca postać. Oczywiście Batman nie należy do gatunku, jakim jest horror, ale w mrocznym Gotham panuje niepokojący klimat. Tym bardziej że jednym z największych przestępców jest wprowadzający chaos Joker. Od Ceasara Romero po Jareda Leto, każde z wcieleń Księcia Zbrodni to obraz niebezpiecznego i nieprzewidywalnego psychopaty. 

Oczywiście na tej długiej liście nie może zabraknąć obu inkarnacji Pennywise'a. Strach wzbudza zarówno wersja Tima Curry'ego z telewizyjnej ekranizacji, jak i kreacja Billa Skarsgårda z kinowego hitu. Klaunów w horrorach było zdecydowanie o wiele więcej. Jak widać, mają nie jedną twarz. 
Po tej dawce informacji powinniście bez trudu rozwiązać nasz quiz - Rozpoznaj horror po klaunie!

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.