„Kler”: Easter egg Smarzowskiego dla fanów „Drogówki”. Czy zauważyliście ten szczegół?

Justyna Kierzkowska
30.09.2018 16:31
Fot. kadr z wideo

Czujni fani kina nie mieli problemu z zauważeniem, że Wojciech Smarzowski postanowił puścić do nich oko w nowym filmie o środowisku duchownych w Polsce. W której scenie pojawia się nawiązanie do „Drogówki”?

Widzom, którzy udali się na seans „Kleru”, nie umknął drobny szczegół, który dla oglądających przygotowali twórcy. Uważni fani twórczości Wojciecha Smarzowskiego wyłapali moment, w którym reżyser postanowił nawiązać do jednej ze swoich wcześniejszych produkcji - filmu „Drogówka” z 2013 roku, opowiadającego historię policjantów z warszawskiego Wydziału Ruchu Drogowego. Podobnie jak w przypadku „Kleru” obraz wywołał wiele kontrowersji i wywołał dyskusję na temat środowiska policyjnego. 

>> „Kler”, reż. Wojciech Smarzowski [RECENZJA] <<

„Kler”: Nawiązanie do filmu „Drogówka” 

Widzowie dostrzegli, że w jednej ze scen wspólnego picia wódki wraz z Jackiem Braciakiem (w roli księdza Lisowskiego) i Robertem Więckiewiczem (ksiądz Trybus), Arkadiusz Jakubik, grający postać księdza Kukuły, ma na sobie czarną koszulkę z napisem „Drogówka”. 

Drogówka Fot. foto: kadr z wideo

Co ciekawe, identyczny font został wykorzystany na plakatach reklamujących film Smarzowskiego:

Drogówka plakat Fot. foto: materiały prasowe

>> „Kler” tylko od 18 lat? W kinie w Kraśniku wprowadzono ograniczenia wiekowe i droższe bilety <<

Kontrowersje wokół „Kleru” Smarzowskiego

Najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego wywołał ogromną burzę w całej Polsce. Znany katolicki publicysta, ksiądz Isakowicz-Zaleski, ostro skrytykował szefa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i prezydenta Krakowa za dofinansowanie produkcji przez PISF i krakowski Regionalny Fundusz Filmowy. Minister Piotr Gliński nie pozostał dłużny i odparł, że „nie dał ani grosza na ten film”. 

Skandaliczne wydarzenia miały także miejsce podczas tegorocznej edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, podczas której anulowano nagrodę Złotego Klakiera dla najdłużej oklaskiwanego filmu podczas festiwalu, która miała trafić w ręce twórcy „Kleru”. Podczas transmisji z gali TVP ocenzurowało także wypowiedź Wojciecha Smarzowskiego, odbierającego nagrodę specjalną i nagrodę publiczności, a w relacji wyemitowanej w głównym wydaniu Wiadomości padła informacja, że produkcja dostała jedną, a nie trzy nagrody.

Justyna Kierzkowska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.