25.09.2018 18:37

Robert Więckiewicz o „Klerze”: Nie zajmujemy się w tym filmie krytyką wiary, tylko krytyką konkretnych zdarzeń

Robert Więckiewicz w najnowszym filmie Wojciecha Smarzowskiego wciela się w postać księdza Trybusa. Aktor w specjalnym materiale wideo po raz kolejny podkreślił, o czym – wbrew obiegowej opinii – tak naprawdę jest film „Kler”.

Robert Więckiewicz w filmie Kler
foto: kadr z filmu „Kler”

Już za kilka dni na ekranach polskich kin zadebiutuje film „Kler” – najnowsze dzieło Wojciecha Smarzowskiego, które odkrywa niewygodną prawdę o funkcjonowaniu Kościoła katolickiego jako instytucji. Twórcy niejednokrotnie podkreślali, że swoim filmem nie zamierzają nikogo obrazić ani oczernić, ale są tacy, którzy już czują się dotknięci, choć „Kleru” jeszcze nie widzieli.

>>> ZOBACZ TEŻ: Plakat „Kleru” rozszarpany w Poznaniu. Masowa histeria przybiera na sile. <<<

Prezentujemy więc kolejny specjalny materiał wideo, w którym tym razem Robert Więckiewicz przypomina o szczerych zamiarach twórców „Kleru”.

Robert Więckiewicz o filmie „Kler”

W materiale udostępnionym przez Kino Świat Robert Więckiewicz skupia się na idei, która stoi za historią ukazaną w „Klerze”. Jak podkreśla:

"

Za tymi wydarzeniami kryje się gigantyczna tragedia ludzi i wielka krzywda, która wymaga zadośćuczynienia. "

Jak może jednak dojść do zadośćuczynienia, skoro głos skrzywdzonych jest ciągle zagłuszany? O tym jest właśnie film „Kler” i został zrobiony właśnie po to, by przyczynić się do zmiany. Pełną wypowiedź Roberta Więckiewicza prezentujemy poniżej:

Robert Więckiewicz: „Kościół tworzą ludzie. A ludzie są słabi. Ludzie są grzeszni”

W „Klerze” Robert Więckiewicz wciela się w wiejskiego proboszcza, Trybusa, który nie potrafi oprzeć się typowo ludzkim pokusom. To jego kolejna rola w filmie Smarzowskiego. Wcześniej mogliśmy go zobaczyć m.in. w „Domu złym”, gdzie zagrał prokuratora, a także w głównej roli w „Pod Mocnym Aniołem” na podstawie powieści Jerzego Pilcha.

„Kler” z Robertem Więckiewiczem, Arkadiuszem Jakubikiem, Jackiem Braciakiem oraz Januszem Gajosem w rolach głównych trafi do kin 28 września 2018 roku.

Natalia Hluzow
Tagi: News Wojciech Smarzowski polskie filmy Kler