17.09.2018 16:30

„Kler”: Wybitny polski artysta stworzył autorski, obrazoburczy plakat filmu

Dystrybutor Kino Świat zaprezentował nowy, artystyczny plakat nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego, który jeszcze przed premierą wywołał sporą burzę w sieci. Jak prezentuje się grafika autorstwa Andrzeja Pągowskiego?

Kler oficjalny plakat
foto: materiały prasowe

„Miałem marzenie, żeby zrobić plakat do filmu Wojtka Smarzowskiego” powiedział artysta, który ma na swoim koncie rozpoznawalne na całym świecie plakaty filmów takich jak „Hair”, „Krótki film o zabijaniu”, „Fortepian” czy „Kabaret”. Andrzej Pągowski, autor nagradzanych na całym świecie grafik i plakatów, stworzył własny, artystyczny komentarz do filmu „Kler”.

Plakat filmu Hair Andrzej Pągowski

Andrzej Pągowski - wybitny polski plakacista

Andrzej Pągowski to jeden z najsłynniejszych artystów grafików w Polsce i czołowy kontynuator Polskiej Szkoły Plakatu. W jego dorobku znajduje się ponad 1400 plakatów, z czego 450 to plakaty filmowe. Artysta ma na swoim koncie współpracę z Krzysztofem Kieślowskim, Andrzejem Wajdą, Agnieszką Holland, Romanem Polańskim, Januszem Majewskim, Jerzym Kawalerowiczem, Milošem Formanem, Ridleyem Scottem oraz wieloma innymi słynnymi reżyserami z Polski i zagranicy.

Jego prace były wystawiane i nagradzane na całym świecie, m.in. na Międzynarodowym Konkursie na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny w Los Angeles oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago. Dzieła Andrzeja Pągowskiego można dziś oglądać w najbardziej prestiżowych muzeach świata: w Museum of Modern Art w Nowym Jorku i San Francisco, Centrum Pompidou w Paryżu oraz Museum of Art w Tokio.

Plakat filmu „Kler” autorstwa Andrzeja Pągowskiego

Najnowsze dzieło artysty to plakat promujący film „Kler” Wojciecha Smarzowskiego.  Artysta podkreśla, że stworzenie tego plakatu nie było dla niego tylko jednym z wielu zleceń, gdyż o współpracy ze Smarzowskim marzył od lat. Jak powiedział:

"

Mało mam takich wymarzonych wyzwań, na które czekam. Miałem to szczęście, że skomentowałem swoimi pracami większość najważniejszych polskich filmów ostatnich 40 lat i pracowałem z prawie wszystkimi najwybitniejszymi reżyserami. Ale wśród tych nielicznych było marzenie, żeby zrobić plakat do filmu Wojtka Smarzowskiego. Już od filmu „Dom zły” korciło mnie, by graficznie skomentować jego dzieła. "

Pągowski stworzył swój plakat już po obejrzeniu filmu. „Kler” zachwycił artystę jako bezkompromisowy i potrzebny obraz Kościoła:

"

W kraju, gdzie większość ludzi deklaruje się jako osoby wierzące, poruszanie problemów, z jakimi boryka się współczesny Kościół jest jak włożenie kija w mrowisko. Film, jak to u Smarzowskiego, jest produkcją mocną i bezkompromisową. Nie ma tu banałów i uproszczeń. Jest pokazanie słabości ludzi, którzy wstąpili w stan kapłański, co nie pomogło im oddalić się od zwykłych ludzkich przywar. Fabuła jest wielowątkowa i różnorodna, a ja musiałem znaleźć ten jeden wspólny symbol dla całości. Polecam wszystkim ten film, bo to bardzo ważny głos w dyskusji o drodze, jaką zmierza Kościół. "

Plakat „Kleru” autorstwa Andrzeja Pągowskiego prezentujemy poniżej:

Kler Plakat Andrzeja Pągowskiego

„Kler” - kiedy premiera?

„Kler” Wojciech Smarzowskiego zadebiutował podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Ogólnopolska premiera filmu z Arkadiuszem Jakubikiem, Jackiem Braciakiem, Robertem Więckiewiczem oraz Januszem Gajosem w rolach głównych odbędzie się 28 września 2018.

Jak podoba Ci się nowy plakat „Kleru”?

Natalia Hluzow
Tagi: News Wojciech Smarzowski polskie filmy Kler