12.10.2018 18:47

„Kler” Smarzowskiego pokonał „Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy” w box office

Rekordowa frekwencja „Kleru” przekroczyła już 3 mln widzów. Film jest już nie tylko największym hitem 2018 roku, ale też coraz wyżej pnie się na liście najchętniej oglądanych filmów w polskich kinach po 1989 roku.

Kler Janusz Gajos 3 miliony widzów
foto: Bartosz Mrozowski/KLER

Już po dwóch tygodniach wyświetlania „Kleru” w polskich kinach, nowy film Smarzowskiego wyprzedził wyczekiwane przez miliony fanów „Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy”. Produkcja poświęcona polskim księżom przyciągnęła do kin już ponad 3 mln widzów, plasując się w pierwszej dziesiątce filmów z największą frekwencją w polskich kinach po 1989 roku.

„Kler” w pierwszej dziesiątce najchętniej oglądanych filmów w polskich kinach

„Kler” pozostawił w tyle blockbustery Patryka Vegi, „Króla Lwa”, „Listy do M.”, „Władcę Pierścieni: Drużynę Pierścienia” i „Harry’ego Pottera: Kamień Filozoficzny”, a nawet „Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy”, w zaledwie 2 tygodnie przedzierając się do pierwszej dziesiątki filmów z największą liczbą widzów w Polsce po 1989 roku.

W rekordowo krótkim czasie obraz polskiego Kościoła widziany „od strony zakrystii” przyciągnął do kin 3 089 315 osób. To imponująca frekwencja, która uplasowała go w elitarnym gronie takich superhitów, jak: „Avatar”, „Titanic”, „Pasja”, „Shrek 2” oraz „Shrek Trzeci”. Co więcej, żaden z wymienionych przebojów polskich ekranów nie miał takiej dynamiki oglądalności jak „Kler”. Jeśli film Smarzowskiego utrzyma dotychczasową fenomenalną passę, już wkrótce będziemy świadkami epokowych przetasowań w rankingu filmowych przebojów wszech czasów w Polsce!

„Kler” bije kolejne rekordy popularności

„Kler” wszedł na ekrany 28 września 2018 i z miejsca zanotował najlepsze otwarcie filmu na przestrzeni ostatnich 30 lat. W premierowy weekend nowy film Smarzowskiego zobaczyło ponad 935 000 widzów. Po pierwszym tygodniu produkcja stała się największym hitem w dorobku reżysera. Natomiast już po 10 dniach „Kler” z wynikiem 2 504 616 przebił się na 1. miejsce pod względem oglądalności w polskich kinach w 2018 roku. 

Co ważne, sukces filmu „Kler” ma szansę przenieść się również na arenę międzynarodową. Film komentują już amerykańskie media, m.in. słynny New York Times oraz zagraniczne gwiazdy. Najnowsze dzieło Smarzowskiego wyrusza też na podbój kin w Europie i za oceanem. Prawa do dystrybucji zostały sprzedane do krajów takich jak: Austria, Niemcy, Belgia, Holandia, Luksemburg, Dania, Irlandia, Wielka Brytania, Islandia, Norwegia, Szwecja, Kanada i USA.

Natalia Hluzow
Tagi: Wojciech Smarzowski polskie filmy Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy Kler