„Kler” Wojciecha Smarzowskiego zakazany w Ostrołęce? Mieszkańcy są oburzeni

Natalia Hluzow
23.09.2018 14:11
„Kler” Wojciecha Smarzowskiego zakazany w Ostrołęce? Mieszkańcy są oburzeni Fot. Bartosz Mrozowski/KLER

„W mieście, którego patronem jest św. Jan Paweł II, nie ma miejsca na filmy ukazujące Kościół w złym świetle.” czytamy w artykule opublikowanym w lokalnym dzienniku internetowym. „Kler” Smarzowskiego nie znalazł się we wrześniowym repertuarze kina i raczej nie znajdzie się też w październikowym.

Kontrowersje wokół nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego zdają się nie mieć końca. Po zagadkowej sprawie pojawiającego się i znikającego zwiastuna „Kleru”, aferze rozpętanej przez ks. Isakowicza-Zaleskiego na Facebooku i dziwnych unikach Radia Gdańsk, które nie chciało przyznać produkcji Złotego Klakiera podczas 43. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, oliwy do ognia dolała stacja TVP Kultura, która wycięła fragment wypowiedzi Wojciecha Smarzowskiego, transmitując galę rozdania nagród.

To jednak nie koniec afer związanych z „Klerem”. Okazuje się, że film będzie prawdopodobnie zakazany w jednym z polskich miast.

„Kler” nie zostanie pokazany w Ostrołęce

O całej sprawie poinformował lokalny dziennik internetowy Moja Ostrołęka. Jak cztamy, we wrześniowym repertuarze ostrołęckiego kina Jantar, podlegającego pod Ostrołęckie Centrum Kulury, nie znalazł się film „Kler”, mimo iż jego ogólnopolska premiera odbędzie się 28 września 2018. Nic nie wskazuje również na to, by kino miało wyświetlać najnowsze dzieło Smarzowskiego w październiku.

Portal Moja Ostrołęka porównuje sprawę z „Klerem” do problemu, który pojawił się w OCK w związu z premierą filmu „50 twarzy Greya”. Produkcja nie była pokazywana w miejscowym kinie, co tłumaczono niemożliwymi do spełnienia wymaganiami dystrybutora. Jak twierdzi autor artykułu „Kler nie dla ostrołęczan?”, nie była to jednak prawda:

OCK kłamało, dystrybutor stanowczo zaprzeczył, informując nas, że po przesłaniu oferty, kino Jantar w żaden sposób nie skontaktowało się i nie skorzystało z możliwości wyświetlenia historii Christiana Greya i Anastasi Steele. Ostatecznie kierownik kina Jarosław Pasztaleniec postanowił przeprosić widzów i dystrybutora za podawanie nieprawdziwych informacji.

Ostrołęczanie zakładają, że i tym razem nie będzie im dane obejrzeć kontrowersyjnego filmu. By dowieść słuszności swoich przypuszczeń, internetowy dziennik powołuje się na relację jednego z czytelników, który miał przeprowadzić następującą rozmowę z obsługą kina Jantar:

Dzwoniłem do kina Jantar, żeby dowiedzieć się czy będą seanse filmu „Kler” Smarzowskiego. Jak wielkie było moje zdziwienie, kiedy pani poinformowała mnie, że filmu w naszym kinie nie będzie można wcale zobaczyć. Aż mnie zatkało. Na pytanie „dlaczego?” - pani odpowiedziała, że trzeba zapytać kierownictwo. Dlaczego kino nie planuje emisji filmu znakomitego polskiego reżysera jakim jest Wojciech Smarzowski? Oglądalność będzie olbrzymia, więc dlaczego kino nie chce zarobić? Kto będzie chciał to i tak obejrzy. Łomża jest blisko. Dla mnie to jest skandal! Co za zaścianek!

Portal Moja Ostrołęka nie ma wątpliwości, że i tym razem zadziałały władze miasta, które chcą decydować o tym, co mieszkańcy mogą, a czego nie powinni oglądać. Nie bez znaczenia wydaje się fakt, że prezydent miasta, Janusz Kotowski, jest z zawodu katechetą. Całą sprawę podsumowano słowami:

W mieście, którego patronem jest św. Jan Paweł II, nie ma miejsca na filmy ukazujące Kościół w złym świetle.

Czy mieszkańcy Ostrołęki martwią się na zapas? Czy faktycznie będą musieli udawać się do ościennych miast, by móc zobaczyć głośny film Smarzowskiego? Póki co kino Jantar nie zajęło żadnego oficjalnego stanowiska w tej sprawie. O komentarz poprosiliśmy kierownika kina, Jarosława Pasztaleńca.

„Kler” - kiedy premiera?

Pierwszy publiczny pokaz „Kleru” odbył się podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, wzbudzając zachwyt widzów i krytyków. Jurorzy nie podzielili jednak tej euforii, przyznając filmowi Smarzowskiego tylko dwie statuetki - nagrodę za scenografię oraz nagrodę specjalną za poruszenie ważnego społecznie tematu. Trzecia nagroda powędrowała do reżysera „Kleru” decyzją publiczności. Film postanowili wyróżnić także obecni na festiwalu dziennikarze.

Ogólnopolska (choć nie do końca) premiera filmu „Kler” odbędzie się 28 września 2018.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.