10.10.2018 14:10

„Kler”: Biznesmen z Solca Kujawskiego szantażował dyrektor kina, by nie pokazywała filmu. Mamy komentarz

Kontrowersje wokół „Kleru” Wojciecha Smarzowskiego zdają się nie mieć końca. Tym razem o zakaz wyświetlania filmu w kinie starał się biznesmen z Solca Kujawskiego, który postanowił w tym celu szantażować dyrektor placówki.

Kler Solec Kujawski
foto: Bartosz Mrozowski/KLER

Kiedy wydawało się już, że po ogólnopolskiej premierze „Kleru” wszelkie spory dotyczące produkcji powoli wygasają, pojawiła się kolejna afera związana nowym filmem Smarzowskiego. Tym razem kontrowersje wokół „Kleru” pojawiły się w Solcu Kujawskim, a do prób wstrzymania pokazów filmu dołączyło… szantażowanie dyrektor lokalnego Centrum Kultury.

„Jeśli wyświetli Pani ten film, nigdy nie otrzyma żadnego sponsoringu”

Najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego budzi w Polsce gigantyczne kontrowersje. Tak wielkie, że zauważył to nawet amerykański dziennik New York Times. Przeciwnicy „Kleru” prześcigają się w obrażaniu jego twórców, widzów i oczywiście samego dzieła. W kilku miejscowościach w Polsce próbowano nawet zakazać pokazów „Kleru”. Udało się to w Ostrołęce i Pułtusku, gdzie w sprawie filmu Smarzowskiego musiał interweniować Rzecznik Praw Obywatelskich. Nigdy jednak nie posunięto się do jawnego szantażu. Aż do teraz.

Marek Małecki, prezes zarządu firmy Solbet, wyraźnie zainspirowany sytuacjami z Ostrołęki, Pułtuska, Ełku, Gostynina i Zakopanego postanowił również stać się samozwańczym cenzorem i wymusić na dyrektor Soleckiego Centrum Kultury wstrzymanie pokazów „Kleru” w lokalnym kinie „Kultura”.

10 października na portalu donald.pl pojawiło się zdjęcie wydrukowanego e-maila, który Marek Małecki skierował do Urzędu Miasta i Gminy Solec Kujawski. Biznesmen twierdzi w nim, że w związku z pojawieniem się w repertuarze lokalnego kina filmu „Kler”, dyrektor placówki „obniża wartość religii”, „szerzy nieprawdziwy obraz kościoła” i „rozpowszechnia pedofilię”.  Wiadomość zadziwia jawnym szantażowaniem dyrektor Soleckiego Centrum Kultury, a także bardzo niezgrabną formą. Poniżej prezentujemy jego treść, zachowując oryginalny zapis:

"

W związku z zamówionym repertuarem filmowym film pt :Kler”, który ma być wyświetlany na sprzęcie SOLBetu protestujemy przeciwko wyświetleniu. Jeżeli Pani Dyrektor wyświetli na sprzęcie Solbetowskim ten film nigdy nie otrzyma żadnego sponsoringu, i nigdy nie będzie Pani brana pod uwagę jako poważna osoba przez Dyrekcję i Zarząd SOLBETu. Nie po to zakupiliśmy sprzęt do wyświetlania filmów i wyposażyliśmy salę kinową, żeby Pani rozpowszechniała pedofilię, która jest nieprawdziwa. W filmie jest jeden aktor przebrany za pedofila i gra księdza. Czy w tak małym miasteczku jak Solec Kujawskim obniża Pani Dyrektor wartość religii i szerzy nieprawdziwy obraz kościoła. Zboczeńcy zdarzają się w kościołach, szkołach, domach kultury, teatrach i urzędach. "

screen mail solec kujawski kler

Na powyższym screenie ze strony donald.pl możemy dostrzec, że mail został wysłany 3 października 2018 roku, a więc na dwa dni przed rozpoczęciem wyświetlania „Kleru” w kinie „Kultura”. Jak widzimy bowiem na stronie Soleckiego Centrum Kultury, „Kler” w repertuarze kina „Kultura” pojawił się od 5 października 2018. 

repertuar kina solec kujawski

Prezes Solbetu liczył zapewne, że w ten sposób uda mu się wstrzymać pokazy filmu. Czy władze miasta ugięły się pod jego żądaniami i jak dalej potoczyła się sprawa?

Komentarz Rzecznika Prasowego Urzędu Miasta Solec Kujawski

Prośbę o komentarz wysłaliśmy zarówno do Urzędu Miasta i Gminy Solec Kujawski, jak i do firmy Solbet. Na razie otrzymaliśmy odpowiedź tylko jednej strony. Rzecznik Urzędu Miasta Solec Kujawski, Zbigniew Stefański, napisał:

"

Potwierdzam, że mail dotyczący filmu Kler wpłynął do urzędu. W udzielonej odpowiedzi, którą podpisali burmistrz, przewodniczący rady miejskiej i dyrektor Soleckiego Centrum Kultury zwrócili uwagę, że zarówno samorząd, jak i SCK nie są uprawnieni do cenzurowania polskiej kinematografii oraz ograniczania swobody w wyborze filmów, które zamierzają obejrzeć mieszkańcy. "Jednocześnie głęboko wierzymy w mądrość i umiejętność dokonywania przez członków naszej wspólnoty rozsądnej oceny otaczającej ich rzeczywistości, bez konieczności narzucania im schematu tej oceny przez władzę samorządową" - puentują pismo.

Na tym korespondencja między firmą a urzędem zakończyła się. "

„Kler” najchętniej oglądanym filmem 2018 roku

Od dnia premiery 28 września 2018 roku „Kler” bije kolejne rekordy popularności. Po najlepszym otwarciu 30-lecia w polskich kinach, zaledwie w 10 dni nowy film Smarzowskiego zgromadził w kinach 2,5 mln widzów, stając się największym hitem frekwencyjnym roku.Już niebawem film zobaczą także kinomani z innych europejskich państw (Austrii, Niemiec, Belgii, Holandii, Luksemburgu, Danii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Islandii, Norwegii i Szwecji) oraz z Kanady i Stanów Zjednoczonych.

Natalia Hluzow
Tagi: Wojciech Smarzowski polskie filmy Kler