24.08.2018 14:59

Jakubik przelicza kościelne pieniądze, a Więckiewicz zbiera na tacę. Zdjęcia z filmu „Kler” Wojciecha Smarzowskiego

Dystrybutor Kino Świat zaprezentował galerię zdjęć z kontrowersyjnego filmu „Kler” Wojciecha Smarzowskiego, w którym słynny reżyser obnaża przywary polskich księży. W szczególności ich słabość do drugiego grzechu głównego.

Kler zdjęcia z filmu Smarzowskiego
foto: Bartosz Mrozowski/KLER

Nowy film Wojciecha Smarzowskiego nie zdążył jeszcze trafić do kin, za to zdążył już wzbudzić wiele kontrowersji. Przyczyną jest oczywiście jego temat, czyli polskie duchowieństwo przedstawione w sposób - jak twierdzą zwolennicy filmu - brutalnie szczery, bądź też karykaturalny - jak sądzą jego przeciwnicy. Szum wokół produkcji spotęgował zwiastun filmu „Kler”, który niedługo po udostępnieniu zniknął ze wszystkich oficjalnych źródeł, by powrócić następnego dnia uboższy o łóżkową scenę z udziałem Robera Więckiewicza w roli księdza i Joanny Kulig w roli jego kochanki.

Czy był to efekt interwencji Kościoła, decyzja arystyczna twórców, czy zwykły chwyt marketingowy? Tego dystryutor postanowił nie ujawniać. Zaprezentował natomiast obszerną galerię materiałów promujących film „Kler” Wojciecha Smarzowskiego.

Kler zdjęcia z filmu

Zdjęcia księży z filmu „Kler” Wojciecha Smarzowskiego

Fotosy z filmu „Kler” zaprezentowane przez Kino Świat skupiają się przede wszystkim na czterech księżach, wokół których toczy się jego akcja: poddającego się cielesnym żądzom wiejskiego proboszcza Trybusa (Robert Więckiewicz), tracącego zaufanie do wiernych Kukuły (Arkadiusz Jakubik), karierowicza Lisowskiego (Jacek Braciak) oraz jego chciwego zwierzchnika abp. Mordowicza (Janusz Gajos). 

Poniżej zamieszczamy pełną galerię zdjęć z „Kleru”:

„Kler” Smarzowskiego - kiedy premiera?

Poza czwórką głównych bohaterów, w filmie pojawi się także wiele innych, niejednoznacznych postaci, w które wcielą się: Joanna Kulig, Katarzyna Herman, Izabela Kuna, Robert Wabich, Rafał Mohr i Henryk Talar. 

Nowy film Smarzowskiego zadebiutuje na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie będzie walczyć o Złote Lwy. Ogólnopolska premiera produkcji nastąpi 28 września 2018 roku.

Natalia Hluzow
Tagi: News Galeria Wojciech Smarzowski polskie filmy Kler