16.11.2018 17:22

"Kler" z kolejnym rekordem! Film Smarzowskiego zobaczyło już ponad 5 mln widzów

Choć wydaje się to niewiarygodne, "Kler" pobił kolejny rekord w Polskich kinach, zostawiając wszelką konkurencję bardzo daleko za sobą.

Kler rekord 5 mln
foto: kadr z filmu "Kler"

Od premiery "Kleru" minęło już 7 tygodni, jednak zainteresowanie najnowszym dziełem Smarzowskiego nie gaśnie. W połowie listopada 2018 film ukazujący polski Kościół katolicki "od strony zakrystii" przekroczył kolejny próg frekwencyjny.

"Kler" z wynikiem 5 mln widzów w 7 tygodni

Jak wynika z informacji dostarczonych nam przez dystrybutora Kino Świat, "Kler" Wojciecha Smarzowskiego zobaczyło już 5 014 956 widzów. To kolejny rekord filmu, który obecnie jest już największym przebojem kinowym XXI wieku w Polsce oraz zajmuje 3. pozycję na liście filmów z największą liczbą widzów w polskich kinach po 1989 roku. "Kler" zanotował też najlepszy weekend otwarcia w historii, numer jeden wśród wszystkich filmów Smarzowskiego i tę samą pozycję na liście box office 2018. 

Zagraniczny sukces "Kleru"

Wielkie sukcesy dzieło Smarzowskiego odnosi również poza granicami Polski. Obraz, o którym rozpisywały się prestiżowe zachodnie media, na czele z "Le Monde", "The New York Times" i "The Guardian", tylko w premierowy weekend w Wielkiej Brytanii i Irlandii zarobił 1,32 miliona dolarów i z miejsca zdobył status najlepszego otwarcia w historii polskiego kina wyświetlanego za granicą. A to był dopiero początek zagranicznych triumfów "Kleru". Przypomnijmy, że dzieło Smarzowskiego zostało sprzedane do imponującej liczby terytoriów, obejmujących kraje Europy (Austria, Niemcy, Belgia, Holandia, Luksemburg, Dania, Irlandia, Wielka Brytania, Islandia, Norwegia, Szwecja) oraz Ameryki Północnej (Kanada i USA).

Premiera "Kleru" w Polsce, w atmosferze ogromnych kontrowersji, odbyła się 28 września 2018. 

Natalia Hluzow
Tagi: Wojciech Smarzowski polskie filmy Kler