01.10.2018 18:07

„Kler” z rekordowym otwarciem w polskim kinie! Ile osób zobaczyło już film?

To już oficjalne! „Kler” pobił rekord otwarcia w polskich kinach. Ilu widzów zobaczyło film Wojciecha Smarzowskiego w ciągu pierwszych trzech dni od premiery?

Kler premiera
Foto: Marcin Wziontek

Skrajne emocje, jakie od kilku tygodni wzbudza „Kler”, pozwalały sądzić, że oglądalność najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego będzie wysoka. Jednak chyba nikt nie spodziewał się aż tak fantastycznego wyniku i pobicia rekordu 30-lecia!

Po podsumowaniu danych z pierwszego weekendu „Kleru” w kinach (28-30.09.2018), okazało się, że produkcja ukazująca polski Kościół katolicki od strony zakrystii, pod względem oglądalności przebiła „Botoks”, „Listy do M. 3”, a nawet „50 twarzy Greya”.

>>> PRZECZYTAJ TEŻ: „Kler”, reż. Wojciech Smarzowski [RECENZJA] <<<

„Kler” - oglądalność w pierwszy weekend

Już kilka tygodni przed premierą „Kleru” nowe dzieło Smarzowskiego okrzyknięto „najważniejszym polskim filmem ostatniego trzydziestolecia” i najgorętszym tytułem tej jesieni. Budząca kontrowersje i szeroko komentowana produkcja trafiła na ekrany polskich kin 28 września 2018 roku i - tak jak przewidywano - zanotowała najlepsze otwarcie roku. Wielkim zaskoczeniem okazała się jednak informacja, że „Kler” zaliczył też najlepsze otwarcie w historii polskiego kina na przestrzeni ostatnich 30 lat, zostawiając daleko w tyle filmy Patryka Vegi i amerykańskie superprodukcje. Wynik oglądalności przebił nawet szacunki analityków. Nikt bowiem nie spodziewał się, że polska, trudna i ambitna produkcja w ciągu 3 dni zgromadzi aż 935 357 widzów w polskich kinach!

Taki wynik automatycznie ustawił „Kler” w pozycji lidera, z którym nie mogą się równać nawet największe hity ostatnich lat, jak „Pięćdziesiąt Twarzy Greya” (otwarcie 834 479 widzów), „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy” (otwarcie 789 568), „Listy do M. 3” (otwarcie 775 817 widzów), „Pitbull. Niebezpieczne kobiety” z 2016 roku (otwarcie 767 519 widzów) czy „Botoks” (otwarcie 711 906 widzów).

>>> „Kler”: Szał w kinach w dzień premiery nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego <<<

Gratulacje za to zjawiskowe otwarcie należą się oczywiście nie tylko twórcom „Kleru”, ale także jego przeciwnikom. Bez ich artykułów, postów, tweetów, zakazów, apeli i blokad z pewnością nowy film Smarzowskiego nie miałby szans na aż tak świetny wynik. Jak widać kinomanom i wszystkim, którzy postanowili sprawdzić, o co tyle hałasu, nie przeszkadza nawet nazywanie ich świniami.

„Kler” można już oglądać niemal we wszystkich kinach w Polsce. Premiera odbyła się 28 września 2018 roku.

Natalia Hluzow
Tagi: News Wojciech Smarzowski polskie filmy Kler