05.01.2017 09:36

Kobiety z Państwa Islamskiego wyśmiane w satyrze BBC

Przegięty do granic humor grający na stereotypach, który dla niektórych może być oburzający. To chyba najtrafniejsza recenzja „Real Housewives of Isis” od BBC Two.

Kobiety z Państwa Islamskiego wyśmiane w satyrze BBC
foto: kadr z wideo

Całość to satyra na popularny format reality show, którego bohaterkami są kobiety z Państwa Islamskiego. W związku z obecną sytuacją geopolityczną zwiastun produkcji w pełni wpisuje się w nastroje panujące w społeczeństwie. W obliczu niepewności i zagrożenia BBC zaproponowało odrobinę wytchnienia i możliwości pośmiania się, ale nie każdy kupił ten kontrowersyjny żart.

Internauci szeroko wyrażają swoje oburzenie twierdząc, że w tym temacie nie ma z czego kpić. To prawda, sprawa jest poważna, a satyra uwłacza muzułmańskim kobietom. Z drugiej strony, jeżeli przymknie się oko i nagnie się żelazne zasady nieśmiania się z tematów tabu, to może się to okazać całkiem zabawną propozycją. Oto typowy brytyjski humor, który ze swoją niezawodnością naigrywa się z ISIS:

To część odcinka satyrycznego programu „Revolting”, którego scenarzystami są Heydon Prowse i Jolyon Rubinstein. Pierwszy z wymienionych tak skomentował swój niepoprawny politycznie pomysł:

"

W satyrze ważne jest, żeby niczego się nie bać, bo inaczej to podważa twoją wiarygodność. Nie można naśmiewać się z Davida Camerona przez pięć lat tak jak my to robiliśmy, a potem nie sięgnąć po temat Państwa Islamskiego. "

Twórca dodał także, że szefowie BBC nie mieli żadnego problemu z wydźwiękiem i typem satyry. Nikt niczego nie cenzurował, ani nie ingerował w treść cyklu „Real Housewives of Isis”.

Całość nawiązuje również do historii Samanthy Lewthwaite, którą media okrzyknęły Białą Wdową. Mąż kobiety wysadził się na jednej ze stacji londyńskiego metra 7 lipca 2005 roku. Pochodząca z Ulster Samantha przeszła na islam, by następnie stać się członkinią grupy dżihadystów z zachodniej Afryki.

Robert Skowronski