15.01.2020 08:26

Kolejny sukces "Bożego ciała"! Bartosz Bielenia wyróżniony Paszportem Polityki

Dobra passa filmu "Boże ciało" wciąż trwa. Tytuł nie tylko dostał nominacje do Oscarów 2020, ale również został doceniony przez Paszporty Polityki. Grający główną rolę Bartosz Bielenia dostał nagrodę w kategorii Film.

Boże cialo
foto: kadr z filmu Boże cialo

14 stycznia 2020 roku w Warszawie odbyła się 27. gala wręczenia nagród Paszporty Polityki. W kategorii Film zwyciężył Bartosz Bielenia - młody aktor, który zagrał główną rolę w nominowanym do Oscara filmie "Boże ciało" Jana Komasy.

"Boże ciało" - Bartosz Bielenia z Paszportem Polityki

Rok 2020 dopiero się zaczął, ale twórcy filmu "Boże ciało" mieli bardzo dużo powodów do świętowania prawdziwych sukcesów. 13 stycznia 2020 roku ogłoszono nominacje do tegorocznych Oscarów. Polski faworyt doczekał się szansy na zdobycie prestiżowej statuetki, tym samym Polska stała się krajem europejskim z największą ilością nominacji w ciągu ostatnich 10 lat. 

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Przeczytaj także Oscary 2020 - poznaliśmy nominacje do nagród Akademii

Dzień później film został doceniony przez tygodnik "Polityka". W kategorii film nagrodę zdobył Bartosz Bielenia, który wcielił się w głównego bohatera w głośnej produkcji Komasy. Jurorzy uzasadnili swój werdykt.

"

Za wielkie emocje pozwalające przeżywać dramaty ludzi takich jak my, za wyrażenie tego, co dla Polaków najboleśniejsze i najważniejsze, oraz za aktorstwo na najwyższym poziomie. "

Bartosz Bielenia

"Boże ciało" zadebiutowało na festiwalu w Wenecji w 2019 roku i wzbudziło wielkie zainteresowanie znawców filmu. Do polski film trafił w październiku tego samego roku i cieszył się równie dużą uwagą ze strony widzów. Tytuł został nagrodzony wieloma nagrodami w kraju i zagranicą. "Boże ciało" tak spodobało się w USA, że prawdopodobnie powstanie serialowy remake filmu osadzony w amerykańskich realiach.

Boże ciało
Boże ciało
Przeczytaj także "Boże ciało": Bartosz Bielenia wybrany jednym z 10 najlepszych europejskich młodych aktorów

Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia, opowiadająca o 20-letnim chłopaku, który wyszedł z poprawczaka i postanowił podszywać się pod księdza, przez wielu widzów i krytyków jest uznawana za najlepszy polski film 2019 roku. Nie bez powodu "Boże ciało" było nagradzane na wielu festiwalach w kraju i za granicą.

Boże ciało
Boże ciało
Przeczytaj także "Boże ciało" doczeka się amerykańskiego remake'u?

Bielenia jest uważany za jedno z największych odkryć aktorskich ostatnich lat. Pozostałą część obsady dopełniają utalentowani aktorzy młodego pokolenia – Tomasz Ziętek i Eliza Rycembel, zdobywcy prestiżowych wyróżnień dla najlepszych aktorów festiwalu w Gdyni – Aleksandra Konieczna i Łukasz Simlat, a także Barbara Kurzaj, Zdzisław Wardejn oraz Leszek Lichota.

Boże Ciało
Boże Ciało
Przeczytaj także Bartosz Bielenia z "Bożego Ciała" laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego

"Boże ciało" - czy zdobędzie Oscara?

O tym, czy członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej również docenią "Boże ciało" dowiemy się już za niespełna miesiąc. 92. gala wręczenia Oscarów odbędzie się 10 lutego 2020 roku.

Boże Ciało
Boże Ciało
Przeczytaj także Jakie szanse ma "Boże Ciało" w walce o Oscara? Znamy przewidywania bukmacherów

Zobacz też: "Boże Ciało" w pierwszej 5. największych sukcesów tegorocznego box office. Film obejrzało ponad milion widzów

Tagi: News Oscary polskie filmy Jan Komasa