Komiks o X-Menach z proislamskim przesłaniem?

Robert Skowronski
11.04.2017 11:59
Komiks o X-Menach z proislamskim przesłaniem? Fot. materiały prasowe + Dzik Pejnta

Spostrzegawczy czytelnicy komiksu Marvela dostrzegli w nim co najmniej kontrowersyjne przesłanie. Wydawnictwo musiało zareagować i ocenzurować samych siebie.

W pierwszym numerze zeszytu „X-Men Gold” indonezyjski artysta Ardian Syaf umieścił, jak niektórzy twierdzą, antysemickie i antychrześcijańskie przesłanie. Miało to być odniesienie do trwających w Dżakarcie protestów przeciwko chrześcijańskiemu gubernatorowi, którym jest Basuki Tjahaja Purnama.

Politykowi już od jakiegoś czasu przypisywane są bluźnierstwa przeciwko Koranowi. Pojawiły się one po debacie gubernatora z 28 września 2016 roku, w której polityczny przeciwnik zaatakował go przy użyciu cytatów z Koranu. Gubernator powiedział wówczas, że cytaty zostały użyte, by oszukać wyborców i zniechęcić do głosowania na niego. Ultrakonserwatywne organizacje i ugrupowania muzułmańskie odebrały tę wypowiedź jako krytykę cytatów z Koranu.

Czytelnicy na koszulce Colossusa doszukali się napisu QS 5:51, co ma być odniesieniem do cytatu z Koranu (tłumaczenie własne):

Wy, którzy wierzycie, nie bierzcie Żydów i Chrześcijan za sprzymierzeńców. Są oni sprzymierzeńcami sami dla siebie. Ktokolwiek spośród Was, który jest ich sojusznikiem, jest w istocie jednym z nich. 

Numer 212 również ma być odniesieniem do protestów i innego cytatu z Koranu. Zobaczcie fragment z zeszytu „X-Men Gold”, który wzbudził kontrowersje:

Głos w sprawie zabrał Marvel wydając oficjalne oświadczenie:

Te odniesienia nie oddają poglądów scenarzystów, ani nikogo innego z Marvela. Stoją one w bezpośredniej opozycji do Marvel Comics i tego, co X-Meni mają wyrażać jako bohaterowie. Ta grafika zostanie usunięta z kolejnych partii komiksu i wersji cyfrowych. Podjęte zostaną także odpowiednie kroki dyscyplinarne.

Sprawę skomentował również sam zainteresowany, Ardian Syaf, który zamieścił swoje oświadczenie na Facebooku:

Witaj świecie, moja kariera dobiegła końca. Takie są konsekwencje tego co zrobiłem i biorę je na siebie. Koniec już z kpinami, debatami i nienawiścią. Niech zapanuje pokój.

Korzystając z okazji chcę wyznać prawdziwe znaczenie numerów 212 i QS 5:51. To numery sprawiedliwości. Numer miłości. Mojej miłości do Świętego Koranu, mojej miłości do ostatniego proroka, Posłańca... mojej miłości do Allaha, Jedynego Boga.

Przepraszam za cały ten szum i rozgłos. Żegnajcie, Niech Bóg Was błogosławi. Kocham Was wszystkich. Ardian Syaf.

Z kolei wcześniej kontrowersje wzbudził plakat „X-Men: Apocalypse”. Uważano, że promuje on przemoc wobec kobiet.

W liczącej 258 milionów ludzi Indonezji islam wyznaje ponad 87 % mieszkańców. Indonezyjczycy mogą wyznawać inne religie, ale ateizm jest zabroniony. Chrześcijanie stanowią 7 %.

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.