13.01.2017 13:09

Komputery wskazały, który film dostanie Oscara

Choć Akademia nawet jeszcze nie ogłosiła nominacji, to już pojawiły się typy co do tego jaki obraz zgarnie statuetkę za Najlepszy film. Obraz został wskazany przez... sztuczną inteligencję.

Komputery wskazały, który film dostanie Oscara
foto: Araldo di Crollalanza / East News

Producenci oprogramowania z Luminoso Technologies postanowili nie czekać na werdykt Amerykańskiej Akademii Filmowej i z pomocą sztucznej inteligencji wytypowali laureata Oscara dla najlepszego filmu. W przeprowadzonym eksperymencie triumfował obraz „Jackie” w reżyserii Pablo Larraína. Według wskazań algorytmu opracowanego przez firmę z Massachusetts film z Natalie Portman ma największe szanse na statuetkę, zostawiając w tyle faworyzowane „Moonlight” oraz „La La Land”, które zdominowało rozdanie Złotych Globów.

W toku eksperymentu komputery przeanalizowały recenzje użytkowników serwisu IMDb koncentrując się na 50 najpopularniejszych filmach. Maszyny przebadały ponad 84 tysiące tekstów, próbując ustalić, czy istnieje korelacja między zawartymi w nich pojęciami a werdyktem Amerykańskiej Akademii Filmowej.    

Oprogramowanie Luminoso wykazało, że sformułowania takie jak „kinematografia”, „arcydzieło”, „oszałamiający”, „efekty wizualne” i „przeżycie” – były mocno skorelowane z filmami, które otrzymały później nagrody. Pojęcia takie jak „narracja” i „narracyjny” miały mniejszą koneksję. Natomiast pojęcia w stylu „CGI” czy „horror” miały wobec Oscarów korelację ujemną. W badaniach, analizowano wyłącznie recenzje sprzed ogłoszenia nominacji, gdyż język późniejszych publikacji ulegał zmianie.

O to jak wyglądał ranking faworytów do Oscara za najlepszy film według komputerów z Luminoso Technologies:

 1. Jackie
 2. Moonlight
 3. La La Land
 4. Fences
 5. Sully
 6. Aż do piekła
 7. Milczenie
 8. Snowden
 9. Przełęcz ocalonych
 10. Księga dżungli
 11. Nowy początek
 12. Zwierzęta nocy
 13. Manchester by the Sea

W „Jackie” Natalie Portman wciela się w Jacqueline Kennedy. Na ekranie zobaczymy cztery dni z życia kobiety tuż po zabójstwie jej męża. Trawiona jest ona przez smutek, ale jednocześnie stara się umocnić dziedzictwo jej małżonka. Debiutującemu w Hollywood twórcy udało się wyzbyć odmalowania laurki na cześć Jackie Kennedy. Kreśli dużo bardziej zniuansowany obraz.

W obsadzie oprócz Natalie Portman znaleźli się także: Greta Gerwig, Peter Sarsgaard, Max Casella, Beth Grant, John Carroll Lynch i John Hurt. Jednym z producentów obrazu jest Darren Aronofsky, który współpracował już z Portman przy „Czarnym łabędziu”. Scenariusz napisał zaś Noah Oppenheim odpowiedzialny za teksty do „Więźnia labiryntu” i filmu „Niezgodna: Wierna” - za swoje dzieło do „Jackie” twórca został nagrodzony na festiwalu w Wenecji.

Robert Skowronski
Tagi: News