16.09.2020 10:22

Kontrowersyjna ekranizacja powieści Kosińskiego. Ludzie wychodzą w trakcie seansu. "Trzy godziny piekła"

Ekranizacja powieści Jerzego Kosińskiego "Malowany Ptak" wywołuje skrajne emocje. W recenzjach pojawiły się mocne słowa, a widzowie wychodzą z seansu.

Malowany Ptak
foto: CAP/RFS/Capital Pictures/East News

"Malowany ptak" to powieść Jerzego Kosińskiego wydana w 1965 roku. Opowiada o wojnie widzianej oczami żydowskiego dziecka. Główny bohater mieszka w Europie wschodniej i ukrywa się, aby uniknąć nazistowskich obozów koncentracyjnych. Po latach książka doczekała się ekranizacji.

Ludzie wychodzą z seansu ekranizacji powieści Kosińskiego

Za scenariusz i reżyserię filmu na podstawie "Malowanego ptaka" odpowiada Václav Marhoul. Produkcja miała swoją premierę we wrześniu 2019 roku i otrzymała wiele prestiżowych nagród jak np. osiem Czeskich Lwów czy Brązowa Żaba na Camergimage. Film jednak ze względu na swój mocny przekaz budzi skrajne emocje.

"Malowany ptak" to trudne kino - nie dla każdego. Odkąd produkcja pojawia się na ekranach kin, budzi ogromne emocje. Jak donosi independent.co.uk, podczas pierwszych seansów z sal kinowych wychodziła aż połowa widzów. Dlaczego? Obecni w kinach nie mogli znieść przemocy, którą można zobaczyć w produkcji.

Jak czytamy na onet.pl, krytycy filmu bardzo docenili podejście do tematu, które znajdziemy zarówno w książce jak i w filmie. Jednak pozbawione skrupułów pokazywanie tak ogromnego okrucieństwa trafiło do niewielu. W recenzjach możemy przeczytać, że film to "groteskowy cyrk bez ustalonego kierunku i przyczyny" czy też "trzy godziny piekła".

Ze wględu na pandemię koronawirusa produkcja dopiero teraz trafia do szerszej dystrybucji.

Joker
Joker
Przeczytaj także "Joker" doczeka się aż dwóch kontynuacji? Phoenix ma zarobić na nich 50 milionów dolarów
Joanna Chojnacka