Kristen Stewart zagra gwiazdę francuskiego kina prześladowaną przez FBI w latach 70.

Natalia Hluzow
15.03.2018 18:58
Kristen Stewart zagra gwiazdę francuskiego kina prześladowaną przez FBI w latach 70. Fot. Billy Farrell/BFA/REX/Shutterstock/EAST NEWS; Jerry Tavin/Everett Collection/East News

Historia Jean Seberg jest jak gotowy scenariusz hollywoodzkiego filmu. Nie dziwi więc, że po 40 latach postanowiono w końcu przenieść ją na kinowy ekran.

Gwiazda jednego z najważniejszych filmów wszech czasów w latach 70. padła ofiarą knowań FBI, które doprowadziły ją do załamania psychicznego i utraty dziecka. Jean Seberg, która w historii kina zapisała się przede wszystkim jako Amerykanka Patricia partnerująca Jeanowi-Paulowi Belmondo w „Do utraty tchu” Jeana-Luca Godarda, była prześladowana, inwigilowana i celowo pomawiana na zlecenie FBI w ramach operacji COINTELPRO.

Jean Seberg ofiarą FBI

Jean Seberg urodziła się w Stanach Zjednoczonych, jednak niedługo po skończeniu 20 lat przeniosła się do Francji, gdzie spędziła większość życia. Była jedną z ulubienic nowofalowców i jedną z największych gwiazd kina francuskiego w latach 60. i 70. Niestety była też jedną z najsłynniejszych ofiar operacji COINTELPRO prowadzonej przez FBI.

Aktorka w latach 60. wspierała różne ruchy społeczne, m.in. partię Czarnych Panter, która w radykalny sposób walczyła o prawa czarnoskórych osób w USA. Partia ta znajdowała się na liście organizacji politycznych, które były inwigilowane przez FBI na zlecenie Hoovera z zastosowaniem programu COINTELPRO - początkowo stworzonego tylko po to, by walczyć z partią komunistyczną. Operacja COINTELPRO szybko zaczęła przekraczać wyznaczone granice, w efekcie czego została nią objęta także Jean Seberg. FBI zaczęło podejmować różne działania, by zastraszyć, zniesławić i zdyskredytować aktorkę w opinii publicznej. By zniszczyć jej dobre imię, w 1970 roku federalni z pomocą zaprzyjaźnionych dziennikarzy rozpuścili fałszywą plotkę, że dziecko, które nosi Seberg nie jest dzieckiem jej męża, Romaina Gary'ego, lecz Raymonda Hewitta - członka partii Czarnych Panter. Zmyślona historia została opisana między innymi przez Los Angeles Times i Newsweek. 

W konsekwencji aktorka podupadła na zdrowiu, zaczęła zmagać się z problemami psychicznymi i ostatecznie przedwcześnie urodziła swoją córeczkę, która zmarła 2 dni po porodzie. Podczas pogrzebu, który odbywał się w rodzinnym mieście Seberg, otworzono trumnę, by dziennikarze mogli zobaczyć białą skórę dziecka. 

Seberg i Gary pozwali później Newsweeka oskarżając gazetę o przyczynienie się do śmierci dziecka. Sprawę wygrali, jednak Seberg już nigdy nie odzyskała pełni zdrowia psychicznego. Działania FBI nie ograniczały się bowiem do pomawiania aktorki. Gwiazdę śledzono, atakowano i włamywano się do jej domu. Ostatecznie Seberg popełniła samobójstwo w sierpniu 1979 roku. Po jej śmierci Romain Gary jako winnych wskazał przedstawicieli FBI stojących za operacją COINTELPRO skierowaną przeciwko Seberg. 

„Against All Enemies” - Kristen Stewart jako Jean Seberg

Historia ta zostanie zaprezentowana w filmie „Against All Enemies” z udziałem Kristen Stewart w roli Jean Seberg. Produkcja jest opisywana jako polityczny thriller. Za kamerą stanie Benedict Andrews, znany przede wszystkim jako reżyser teatralny. Scenariusz napisali Joe Shrapnel i Anna Watherhouse. Prócz Stewart, w filmie wystąpią Jack O'Connell w roli ambitnego agenta FBI, Anthony Mackie jako bliski aktorce działacz społeczny i aktywista, a także Margaret Qualley i Colm Meaney. Zdjęcia do filmu mają rozpocząć się latem 2018 roku. 

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.