15.03.2018 18:58

Kristen Stewart zagra gwiazdę francuskiego kina prześladowaną przez FBI w latach 70.

Historia Jean Seberg jest jak gotowy scenariusz hollywoodzkiego filmu. Nie dziwi więc, że po 40 latach postanowiono w końcu przenieść ją na kinowy ekran.

Kristen Stewart, Jean Seberg
foto: Billy Farrell/BFA/REX/Shutterstock/EAST NEWS; Jerry Tavin/Everett Collection/East News

Gwiazda jednego z najważniejszych filmów wszech czasów w latach 70. padła ofiarą knowań FBI, które doprowadziły ją do załamania psychicznego i utraty dziecka. Jean Seberg, która w historii kina zapisała się przede wszystkim jako Amerykanka Patricia partnerująca Jeanowi-Paulowi Belmondo w „Do utraty tchu” Jeana-Luca Godarda, była prześladowana, inwigilowana i celowo pomawiana na zlecenie FBI w ramach operacji COINTELPRO.

Jean Seberg ofiarą FBI

Jean Seberg urodziła się w Stanach Zjednoczonych, jednak niedługo po skończeniu 20 lat przeniosła się do Francji, gdzie spędziła większość życia. Była jedną z ulubienic nowofalowców i jedną z największych gwiazd kina francuskiego w latach 60. i 70. Niestety była też jedną z najsłynniejszych ofiar operacji COINTELPRO prowadzonej przez FBI.

Aktorka w latach 60. wspierała różne ruchy społeczne, m.in. partię Czarnych Panter, która w radykalny sposób walczyła o prawa czarnoskórych osób w USA. Partia ta znajdowała się na liście organizacji politycznych, które były inwigilowane przez FBI na zlecenie Hoovera z zastosowaniem programu COINTELPRO - początkowo stworzonego tylko po to, by walczyć z partią komunistyczną. Operacja COINTELPRO szybko zaczęła przekraczać wyznaczone granice, w efekcie czego została nią objęta także Jean Seberg. FBI zaczęło podejmować różne działania, by zastraszyć, zniesławić i zdyskredytować aktorkę w opinii publicznej. By zniszczyć jej dobre imię, w 1970 roku federalni z pomocą zaprzyjaźnionych dziennikarzy rozpuścili fałszywą plotkę, że dziecko, które nosi Seberg nie jest dzieckiem jej męża, Romaina Gary'ego, lecz Raymonda Hewitta - członka partii Czarnych Panter. Zmyślona historia została opisana między innymi przez Los Angeles Times i Newsweek. 

W konsekwencji aktorka podupadła na zdrowiu, zaczęła zmagać się z problemami psychicznymi i ostatecznie przedwcześnie urodziła swoją córeczkę, która zmarła 2 dni po porodzie. Podczas pogrzebu, który odbywał się w rodzinnym mieście Seberg, otworzono trumnę, by dziennikarze mogli zobaczyć białą skórę dziecka. 

Seberg i Gary pozwali później Newsweeka oskarżając gazetę o przyczynienie się do śmierci dziecka. Sprawę wygrali, jednak Seberg już nigdy nie odzyskała pełni zdrowia psychicznego. Działania FBI nie ograniczały się bowiem do pomawiania aktorki. Gwiazdę śledzono, atakowano i włamywano się do jej domu. Ostatecznie Seberg popełniła samobójstwo w sierpniu 1979 roku. Po jej śmierci Romain Gary jako winnych wskazał przedstawicieli FBI stojących za operacją COINTELPRO skierowaną przeciwko Seberg. 

„Against All Enemies” - Kristen Stewart jako Jean Seberg

Historia ta zostanie zaprezentowana w filmie „Against All Enemies” z udziałem Kristen Stewart w roli Jean Seberg. Produkcja jest opisywana jako polityczny thriller. Za kamerą stanie Benedict Andrews, znany przede wszystkim jako reżyser teatralny. Scenariusz napisali Joe Shrapnel i Anna Watherhouse. Prócz Stewart, w filmie wystąpią Jack O'Connell w roli ambitnego agenta FBI, Anthony Mackie jako bliski aktorce działacz społeczny i aktywista, a także Margaret Qualley i Colm Meaney. Zdjęcia do filmu mają rozpocząć się latem 2018 roku. 

Natalia Hluzow
Tagi: News francuskie kino