04.02.2019 16:34

Krystyna Janda otrzymała nagrodę na festiwalu w Sundance

Kilkudniowy festiwal w Utah dobiegł końca 3 lutego 2019 roku. Wśród laureatów nagród znalazła się Krystyna Janda. Aktorka została uhonorowana za "Słodki koniec dnia".

Krystyna Janda
foto: kadr z filmu "Słodki koniec dnia"

Największy festiwal filmów niezależnych, czyli odbywający się w Utah Sundance, nagrodził polską aktorkę za kreację w filmie "Słodki koniec dnia". Krystyna Janda otrzymała specjalną nagrodę i została utytułowana "Najlepszą aktorką" za rolę w obrazie Jacka Borcucha, który wraz z Szczepanem Twardochem jest również odpowiedzialny za scenariusz dzieła. Niestety, jego produkcja nie otrzymała żadnego wyróżnienia. 

Krystyna Janda nagrodzona na festiwalu w Sundance

Jacek Borcuch jest bardzo doceniany na amerykańskim festiwalu - jego poprzednie filmy "Wszystko, co kocham" oraz "Nieulotne" zostały bardzo dobrze przyjęte przez uczestników Sundance. Natomiast dla Szczepana Twardocha, autora książek "Morfina", czy "Król" i laureata Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody Nike i Paszportu "Polityki" to debiut w roli scenarzysty.

Zobacz także: >> Film o Tedzie Bundym na Sundance Festival 2019 <<

Najbardziej doceniona została jednak Krystyna Janda. Aktorka wcieliła się w postać Marii - polskiej poetki, laureatki Nagrody Nobla i autorytetu moralnego. "Słodki koniec dnia" to historia o miłości, tęsknocie i utraconych nadziejach. O lęku przed nieznanym i pasji życia. Miejscem akcji filmu jest włoska prowincja, etruskie miasto Volterra. Tu od lat mieszka Maria. Świat bohaterów zostaje wywrócony do góry nogami, gdy otrzymują szokującą wiadomość o zamachu terrorystycznym w Rzymie. Bezkompromisowość i niepoprawność polityczna Marii okazują się mieć dramatyczne konsekwencje.

Oscary: Polskie filmy i twórcy, którzy dostali Oscara
Oscary: Polskie filmy i twórcy, którzy dostali Oscara
Przeczytaj także Oscary: Polskie filmy i twórcy, którzy dostali Oscara

Słodki koniec dnia - fragment filmu

Zobaczcie fragment filmu udostępniony przez dystrybutora:

W roli córki partneruje Jandzie Kasia Smutniak. W projekt zaangażowana jest międzynarodowa obsada, m.in. Antonio Catania, Lorenzo de Moor, Vincent Riotta, Robin Renucci. Tak jak wspomnieliśmy, autorami scenariusza są Jacek Borcuch i Szczepan Twardoch. Dla pierwszego z nich jest to piąty tytuł na podstawie autorskiego scenariusza (po m.in. "Wszystko, co kocham" i "Nieulotnych"). Za zdjęcia odpowiada Michał Dymek ("Najpiękniejsze fajerwerki ever"), a za scenografię Elwira Pluta ("Atak Paniki", "Body/ciało"). Data premiery "Słodkiego końca dnia" została wyznaczona na dzień 10 maja 2019 roku.

Kamil Kacperski
Tagi: News