Kto naprawdę jest głównym bohaterem „Gry o tron”?

Jakub Gańko
16.04.2016 15:20
Kto naprawdę jest głównym bohaterem „Gry o tron”? Fot. materiały prasowe

W niezliczonych wątkach i zaangażowanych w nie bohaterach sagi George'a R.R. Martina łatwo się pogubić. Czyje losy powinniśmy śledzić ze szczególną uwagą? Matematycy postanowili udzielić nam odpowiedzi.

Wielu z nas przez to przechodziło, zagłębiając się w świat „Gry o tron”. Mnogość bohaterów, których przybywało z każdym rozdziałem / odcinkiem, początkowo mogła przytłoczyć. Pół biedy, jeśli zabieraliśmy się dopiero za serial, a u boku mieliśmy znajomego, który czytał wcześniej książkę i służył radą. Pozostałym nie ułatwiały zadania ciągłe zmiany nacisku na historie poszczególnych postaci...

Bo kiedy już nam się wydawało, że wiemy, kto jest głównym bohaterem całej tej historii, George R.R. Martin zaraz go uśmiercał. A przecież nie od dziś wiadomo, że podstawą do opowiedzenia dobrej historii jest przedstawienie protagonisty, z którym odbiorca będzie się łatwo identyfikował. Na kogo więc powinno się przede wszystkim patrzeć w „Grze o tron”? Z odpowiedzią pomogła nam teoria grafów.

A dokładnie jedna z jej najmłodszych gałęzi: teoria sieci, związana z analizą sieciową. Korzystając z jej elementów, profesor matematyki z Macalester College, Andrew Beveridge, oraz jedna z jego studentek, Jie Shan, dokonali społecznej analizy sieciowej stosunków poszczególnych postaci zrodzonych z bujnej wyobraźni George'a R.R. Martina.

To dość wymyślny sposób na użycie teorii sieci. Jednocześnie jest też jednak bardzo przystępny i pokazuje, o co tak naprawdę chodzi w matematyce: czyli o znajdowanie i wyjaśnianie wzorców.

Autorzy oparli swoje badania na trzecim tomie sagi pt. „Nawałnica mieczy” i przeanalizowali wszelkie interakcje między bohaterami, w tym kiedy ze sobą rozmawiali lub byli wspominani w jednym kontekście. W efekcie powstała szczegółowa sieć społecznościowa ich wzajemnych relacji, z której można wyliczyć, z iloma postaciami mieli kontakt czy też jak byli dla nich ważni. Co ciekawe, do tego ostatniego zadania użyto algorytmu PageRank, z którym na co dzień mamy do czynienia w wyszukiwarce Google.

graotron Fot. foto: Math Horizons

Poszczególnymi kolorami wyróżniono siedem wykrytych społeczności: ród Lannisterów i mieszkańców Królewskiej Przystani, armię Robba Starka, krąg przyjaciół Brana Starka, towarzyszy Aryi Stark, Jona Snowa i mieszkańców Północy, siły Stannisa Baratheona oraz Daenerys i egzotyczne ludy Essos. Jakie wnioski wyciągnięto z tych wszystkich wyliczeń?

Matematyka dowiodła, że najważniejszą postacią w „Grze o tron” jest Tyrion Lannister. Jako Namiestnik Króla znajduje się on w samym centrum wszystkich politycznych intryg i zgodnie z badaniami Beveridge'a i Shan to jego należy uważać za protagonistę historii. Kolejne miejsca zajęli Jon Snow i Sansa Stark.

Snow znajduje się w unikatowym położeniu, mając powiązania z ważnym rodem, Nocną Strażą oraz dzikimi zza Muru. Wielką niespodzianką okazała się ważna rola Sansy, która przecież tak naprawdę jest więźniem Królewskiej Przystani. Mimo to inni gracze doskonale zdają sobie sprawę z jej wartości w roli spadkobierczyni Starków i ciągle używają jej jak pionka w rozgrywkach o władzę.

Teraz czekamy, aż naukowcy przygotują w oparciu o inne teorie wykres, z którego dowiemy się, kto ma największe szanse na dożycie finału sagi George'a R.R. Martina. Do tego zaś wciąż daleko - przed nami dopiero 6. sezon serialowej adaptacji, której twórcy zapowiedzieli już, że kolejne serie będą znacznie krótsze.

Kto jest Waszym ulubionym bohaterem „Gry o tron”?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.