Który aktor jest ikoną polskiego kina akcji? [WYNIKI SONDY]

Sergiusz Kurczuk
16.11.2018 15:03
Bogusław Linda w filmie Psy 2|undefined Fot. kadr z filmu Psy 2

W polskiej kinematografii jest wielu twardzieli, ale zwycięzca mógł być tylko jeden. Którego aktora czytelnicy Antyradio.pl ogłosili ikoną kina akcji?

Rozkwit polskiego kina akcji przypada na lata 90. XX wieku. Przemiany społecznopolityczne w Polsce spowodowały, że twórcy zaczęli otwarcie inspirować się wzorami z Hollywood. Rodzima odmiana tego gatunku kinowego znacznie różni się od tego, co powstaje za oceanem, ale nie traci na popularności, bo wciąż tworzone są produkcje, w których dominują wybuchy, pościgi, przekleństwa i prawdziwi twardziele. Obecnie w tej dziedzinie dominuje Patryk Vega. Czy popularność jego filmów przebiła bohaterów kina akcji sprzed prawie trzech dekad?

Który aktor jest ikoną polskiego kina akcji?

Z okazji 110-lecia polskiego kina, postanowiliśmy przygotować sondę, w której zapytaliśmy Was o ikonę polskiego kina akcji. Wybraliśmy 10 artystów, którzy naszym zdaniem zasługują na to zaszczytne miano. Wśród nich nie zabrakło gwiazd lat 90. oraz aktorów z trochę młodszego pokolenia. Zwycięzca mógł być tylko jeden. Wyniki głosowania były dość łatwe do przewidzenia.

Przechwytywanie

Miażdżącą przewagą z 72% głosów zwyciężył Bogusław Linda. Nie ma się co dziwić, w końcu występował w takich hitach jak seria "Psy", "Sara", "Kroll", ale nie zabrakło go również w  "Kobietach mafii" z 2018 roku. Drugie miejsce przypadło Cezaremu Pazurze z 7% głosów. Chociaż ten aktor zasłynął głównie rolami komediowymi, występował również w filmach akcji, między innymi u boku Lindy. Trzecie miejsce całkowicie zasłużenie przypadło Januszowi Gajosowi. Aktor zdobył z 5% głosów i w całej swojej karierze niejednokrotnie wcielał się w brutalnego komisarza policji. Taki sam wynik zdobył Robert Więckiewicz, który również udowodnił, że kino akcji nie ma przed nim tajemnic.

Na dalszych miejscach znaleźli się Marcin Dorociński (3%), Mirosław Baka, Marek Kondrat, Bronisław Cieślik (2%) oraz Mirosław Zbrojewicz i Piotr Stramowski (1%).

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.