23.01.2019 11:02

Który film zasłużył na Oscara za Najlepszy film? [SONDA]

Poznaliśmy nominowanych do Oscarów 2019. Nominacje do najlepszego filmu 2018 roku jak zwykle wywołały zamieszanie w środowisku filmowym. Która z produkcji Waszym zdaniem zasługuje na wygraną?

Który film zasłużył na Oscara za Najlepszy film?
foto: oscar.com

We wtorek 22 stycznia 2019 roku poznaliśmy listę nominowanych do Oscarów 2019. Dla nas oczywiście najważniejsze jest to, że "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego ma szansę na 3 statuetki, w tym za "Najlepszą reżyserię", "Najlepsze zdjęcia" i "Najlepszy film nieanglojęzyczny". Jednak obiektywnie najbardziej prestiżową kategorią podczas ceremonii oscarowej jest "Najlepszy film". W tym roku nominowano 8 produkcji, w tym dwie, które są historyczne dla Akademii Filmowej. 

Jedną z nich jest "Roma" w reżyserii Alfonso Cuarona. A to dlatego, że jest to pierwszy film Netfliksa, który został nominowany do Oscara. Drugim jest natomiast "Black Panther", który stał się pierwszym filmem superbohaterskim nominowanym do bycia "Najlepszym filmem". 

Oscary 2019: nominowani w kategorii Najlepszy film

O statuetkę powalczą jeszcze "Vice", opowiadający o amerykańskim polityku Dicku Cheney'u (w tej roli Christian Bale), "Narodziny gwiazdy" o parze muzyków z Lady Gagą i Bradleyem Cooperem. Oprócz tego z nominacji cieszy się "Green Book" z Mahershalą Alim i Viggo Mortensenem o podróżach muzyka jazzowego po Stanach, biografia Freddiego Mercury'ego i Queen o tytule "Bohemian Rhapsody" z Ramim Malekiem w roli głównej, a także "Faworyta", kostiumowy film o intrydze na angielskim dworze. W rolach głównych m.in. Olivia Colman, Emma Stone, Rachel Weisz i Nicolas Hoult. 

Stawkę zamyka "BlacKkKlansman" w reżyserii Spike'a Lee, który opowiada o detektywach infiltrujących Ku Klux Klan. W rolę główne wcielili się John David Washington oraz Adam Driver, który został nominowany do Oscara za najlepszą rolę drugoplanową. 

Który film zasługuje na Oscara?

Jak to zwykle bywa, decyzja o nominowaniu do Oscara "Black Panthera" i "Bohemian Rhapsody" spotkała się z głosami krytyki, ale również wieloma pochwałami. Podobnie było w 2018 roku, kiedy to "Kształt wody" zdobył statuetkę za najlepszy film. Nas jednak bardziej interesuje to, który film Wy uważacie za najlepszy? Zapraszamy do zagłosowania w naszej sondzie i odpowiedzenia na krótkie pytanie - który z nominowanych filmów dostanie według Was Oscara? Głosowanie potrwa do 30 stycznia 2019 roku. 

Który film Waszym zdaniem wygra Oscara?

Kamil Kacperski
Tagi: Oscary Oscary 2019