Który polski film historyczny jest najlepszy? [SONDA]

Weronika Tołwińska
09.11.2018 18:11
Który polski film historyczny jest najlepszy? [SONDA] Fot. INPLUS/AGENCJA SE/MIREK NOWORYTA/Everett Collection/Album Online/Mary Evans Picture Library

Czy burzliwa historia Polski może być dobrym materiałem na scenariusz filmowy? Nie ma co do tego wątpliwości. Dowodem na to jest wiele polskich filmów historycznych, uwielbianych przez widzów i docenianych przez krytyków. Który z nich jest najlepszy? Z okazji 100-lecia niepodległości wybieramy ulubioną polską produkcję historyczną czytelników Antyradio.pl.

Polska historia to szereg wydarzeń, które ostatecznie ukształtowały współczesny obraz naszego kraju. Potop szwedzki, zabory, dwie wojny światowe czy komunizm i jego upadek, to ogromne pole do popisu dla filmowców. Nikogo nie dziwi więc fakt, że od początków istnienia polskiej kinematografii w kinach pojawiają się propozycje o takiej właśnie tematyce. Część z nich to filmowe adaptacje polskich lektur, które stały się kinowymi hitami („Ogniem i mieczem”, „Pan Tadeusz”), inne powstają zaś, by upamiętnić wielkich Polaków („Popiełuszko. Wolność jest w nas”) czy wydarzenia, które zmieniły bieg historii („Pianista”). Polscy filmowcy oczywiście nie sięgają jedynie po rodzimą historię. Często też decydują się na przedstawienie wydarzeń historycznych z odległych krajów, sięgając po dzieła z kanonu polskiej literatury („Quo vadis”„Faraon”).

Polskie filmy historyczne - który najlepszy?

Kino historyczne cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze względu na widowiskowość scen czy jak najwierniejsze oddanie przebiegu wydarzeń. Polacy bardzo chętnie wybierają filmy dotyczące historii ich ojczyzny również z uwagi na pamięć o tragicznych losach Polski. Nie wszystkie filmy historyczne mają jednak pesymistyczny wydźwięk. Wśród nich znajdują się też takie, które w dość zabawny sposób komentują minione wydarzenia.

Z okazji tak ważnej historycznej chwili, jaką jest 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, przygotowaliśmy dla Was głosowanie dotyczące polskiego kina i polskiej historii. Który polski film historyczny jest Waszym zdaniem najlepszy? Zagłosujcie w naszej sondzie! By ułatwić Wam wybór, ograniczyliśmy listę do 30 wybranych filmów historycznych.

Na głosowanie macie czas do piątku 16 listopada 2018. Niech wygra najlepszy!

Weronika Tołwińska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.