28.11.2017 12:27

„Lady Bird” najlepiej ocenianym filmem w historii Rotten Tomatoes

Rekord „Toy Story 2” pobity! Nowy najlepszy film według Rotten Tomatoes zdobył pozytywne oceny 170 recenzentów.

„Lady Bird” najlepiej ocenianym filmem w historii Rotten Tomatoes
foto: kadr z wideo

Dotychczas tytuł najlepiej ocenianego filmu przez krytyków według Rotten Tomatoes dzierżyła dumnie animacja studia Pixar„Toy Story 2”, którą aż 163 krytyków oceniło pozytywnie, dając filmowi status 100% świeżości. Ostatecznie serwis zgromadził 291 recenzji trzeciej części „Toy Story”, z których 99% było pozytywnych. Żadnemu filmowi nie udało się dotychczas osiągnąć takiej pozycji. Aż do premiery komedio-dramatu „Lady Bird” według scenariusza i w reżyserii Grety Gerwig, który uzyskał dotychczas (28 listopad 2017) 170 pozytywnych recenzji, co daje mu najdłużej utrzymujący się 100-procentowy certyfikat świeżości.

„Lady Bird” to pierwszy duży projekt filmowy niezależnej scenarzystki, reżyserki i aktorki. Dotychczas Greta Gerwig grywała w filmach „Frances Ha”, „Mistress America”, „20th Century Women”, „Jackie” czy „Noce i weekendy”. Do części z nich napisała też scenariusze. „Lady Bird” zdaje się być naturalną konsekwencją wcześniejszych działań twórczych autorki, która specjalizuje się w nieoczywistych dziewczyńskich i kobiecych tematach. Jak czytamy w opisie festiwalowym filmu:

"

Christine „Lady Bird” McPherson nieustannie kłóci się z mamą, ale w rzeczywistości bardzo ją przypomina – obie są bardzo troskliwe, a do tego mają silną wolę i wyrobione poglądy. Matka Christine jest pielęgniarką i niestrudzenie stara się zapewnić rodzinie byt po tym, jak jej mąż traci pracę. "

ladybird 1

Film zaprezentowano na festiwalach w Telluride, Toronto i Nowym Jorku. Do kin trafił 3 listopada 2017 roku z kategorią R z uwagi na język, ukazywanie nagości, imprezujących nastolatków i treści związanych z seksem. Nie wiadomo jeszcze, kiedy „Lady Bird” pojawi się na ekranach polskich kin, jednak ciepłe przyjęcie go przez krytyków i widzów zagranicą pozwala twierdzić, że też u nas zobaczymy go już niebawem. Na razie jednak musimy zadowolić się samym zwiastunem:

Nie tylko budzący kontrowersje serwis agregujący oceny recenzentów prezentuje wysokie noty dla filmu „Lady Bird”. W serwisie Metacritic otrzymał ocenę 94 opartą o faktyczne oceny krytyków, a nie jedynie o to, czy recenzja jest pozytywna czy negatywna (jak dzieje się to w przypadku Rotten Tomatoes). Natomiast w największej internetowej bazie filmowej imdb.com średnia ocen użytkowników wynosi 8,4.

ladybird 2

W rolach głównych wystąpili Saoirse Ronan („Nostalgia Anioła”) jako Christine „Lady Bird” McPherson, Laurie Metcalf („Roseanne”) w roli Marion McPherson, Tracy Letts („Big Short”)  jako Larry McPherson oraz Lucas Hedges („Manchester by the sea”) i Timothée Chalamet („Interstellar”) w rolach kolegów tytułowej bohaterki.

Czy ocena Rotten Tomatoes zachęciła Cię do obejrzenia filmu „Lady Bird”?

Natalia Hluzow
Tagi: News Rotten Tomatoes Lady Bird