Leonardo DiCaprio wyprodukuje polski film
Kamil Kacperski
24.10.2018 10:02
Leonardo DiCaprio wyprodukuje polski film Fot. IMP Features/Patrick van Emst/East News

Znany hollywoodzki aktor został współproducentem filmu dokumentalnego "Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski" Irka Dobrowolskiego. Kiedy premiera?

Jak poinformował dziennikarz Krzysztof Spór, a także Festiwal Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie, Leonardo DiCaprio i jego firma Appian Way są współproducentami polskiego filmu autorstwa Irka Dobrowolskiego. Jego współpracownikami przy projekcie są: jego ojciec, George, Anna Dobrowolska, Roee Sharon Peled i Phil Watson. Film nosi tytuł "Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski" i opowie o życiu artysty-rzeźbiarza Stanisława Szukalskiego.

Twórca spędził znaczną część życia w Kalifornii, gdzie jego rzeźby i prace zdobyły krajowe uznanie dopiero po śmierci artysty. Natomiast jego twórczość z czasów polskich w większości zaginęła w trakcie II Wojny Światowej. W naszym kraju Szukalski pozostaje w miarę nieznaną postacią, ale promocja filmu dokumentalnego nazwiskiem DiCaprio prawdopodobnie zmieni postać rzeczy. 

DiCaprio wyprodukował film o polskim artyście

Rodzina aktora należy do wielbicieli sztuki Szukalskiego - ród DiCaprio może się pochwalić największą kolekcją twórczości Polaka na świecie. Mało tego, Leonardo DiCaprio przez wiele lat był blisko związany z artystą. Niektórzy twierdzą nawet, że traktował go jako przybranego dziadka, nazywając go "Stachem znad Warty". Aktor zdradził również w wywiadach, że postać Szukalskiego zainspirowała go podczas kreowania Jacka Dawsona w "Titanicu". Dlatego zaangażowanie DiCaprio i jego ojca w projekt nie powinno nikogo dziwić. 

Jeśli chodzi zaś o samego Stanisława Szukalskiego, to mężczyzna urodził się w 1893 roku, zmarł natomiast w roku 1987. Artysta zamieszkał w Burbank, w stanie Kalifornia, gdzie tworzył aż do śmierci. Największą renomą cieszył się w artystycznym środowisku Chicago - w końcu jest to "polskie miasto" w Ameryce. Film "Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski" będzie długim wywiadem z Szukalskim, który przed jego śmiercią nagrał Glenn Brey, znawca sztuki i prywatnie przyjaciel artysty. Wątki poruszane w produkcji dotyczą m.in. życia w przedwojennej Polsce, początkach pracy, szukaniu inspiracji i historii przyjaźni między dwoma mężczyznami. 

Kiedy premiera "Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski"?

Film "Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski" zadebiutuje na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie, który odbędzie się w listopadzie 2018 roku. Na razie nie wiemy, kiedy trafi do polskich kin. DiCaprio będziemy mogli za to zobaczyć w nowym filmie Quentina Tarantino zatytułowanym "Once Upon A Time In Hollywood", którego premiera odbędzie się w lipcu 2019 roku.

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.