Leonardo DiCaprio wyprodukuje polski film

Kamil Kacperski
24.10.2018 10:02
Leonardo DiCaprio|undefined Fot. IMP Features/Patrick van Emst/East News

Znany hollywoodzki aktor został współproducentem filmu dokumentalnego "Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski" Irka Dobrowolskiego. Kiedy premiera?

Jak poinformował dziennikarz Krzysztof Spór, a także Festiwal Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie, Leonardo DiCaprio i jego firma Appian Way są współproducentami polskiego filmu autorstwa Irka Dobrowolskiego. Jego współpracownikami przy projekcie są: jego ojciec, George, Anna Dobrowolska, Roee Sharon Peled i Phil Watson. Film nosi tytuł "Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski" i opowie o życiu artysty-rzeźbiarza Stanisława Szukalskiego.

Twórca spędził znaczną część życia w Kalifornii, gdzie jego rzeźby i prace zdobyły krajowe uznanie dopiero po śmierci artysty. Natomiast jego twórczość z czasów polskich w większości zaginęła w trakcie II Wojny Światowej. W naszym kraju Szukalski pozostaje w miarę nieznaną postacią, ale promocja filmu dokumentalnego nazwiskiem DiCaprio prawdopodobnie zmieni postać rzeczy. 

DiCaprio wyprodukował film o polskim artyście

Rodzina aktora należy do wielbicieli sztuki Szukalskiego - ród DiCaprio może się pochwalić największą kolekcją twórczości Polaka na świecie. Mało tego, Leonardo DiCaprio przez wiele lat był blisko związany z artystą. Niektórzy twierdzą nawet, że traktował go jako przybranego dziadka, nazywając go "Stachem znad Warty". Aktor zdradził również w wywiadach, że postać Szukalskiego zainspirowała go podczas kreowania Jacka Dawsona w "Titanicu". Dlatego zaangażowanie DiCaprio i jego ojca w projekt nie powinno nikogo dziwić. 

Jeśli chodzi zaś o samego Stanisława Szukalskiego, to mężczyzna urodził się w 1893 roku, zmarł natomiast w roku 1987. Artysta zamieszkał w Burbank, w stanie Kalifornia, gdzie tworzył aż do śmierci. Największą renomą cieszył się w artystycznym środowisku Chicago - w końcu jest to "polskie miasto" w Ameryce. Film "Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski" będzie długim wywiadem z Szukalskim, który przed jego śmiercią nagrał Glenn Brey, znawca sztuki i prywatnie przyjaciel artysty. Wątki poruszane w produkcji dotyczą m.in. życia w przedwojennej Polsce, początkach pracy, szukaniu inspiracji i historii przyjaźni między dwoma mężczyznami. 

Kiedy premiera "Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski"?

Film "Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski" zadebiutuje na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie, który odbędzie się w listopadzie 2018 roku. Na razie nie wiemy, kiedy trafi do polskich kin. DiCaprio będziemy mogli za to zobaczyć w nowym filmie Quentina Tarantino zatytułowanym "Once Upon A Time In Hollywood", którego premiera odbędzie się w lipcu 2019 roku.

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.