01.12.2019 16:42

Leonardo diCaprio oskarżony przez prezydenta Brazylii o podpalenia lasów amazońskich

Jair Bolsonaro, prezydent Brazylii określany często jako „tropikalny Trump”, oskarżył aktora Leonardo diCaprio o finansowanie podpalaczy lasów deszczowych Amazonii.

Leonardo diCaprio i Greta Thunberg
foto: face to face/FaceToFace/REPORTER

Polityk nie bawił się w subtelności, wprost oskarżając światową gwiazdę, która kojarzona jest z edukowaniem w sprawie zmian klimatycznych oraz przekazywaniem własnych pieniędzy organizacjom chroniących środowisko, o finansowanie organizacji podpalających lasy amazońskie.

"

Ten Leonardo diCaprio to fajny gość, prawda? Daje pieniądze na spalanie Amazonii. "

globalne ocieplenie
globalne ocieplenie
Przeczytaj także 11 000 naukowców ogłosiło alarm klimatyczny. „Czekają nas cierpienia nie do opisania”

Prezydent Brazylii powtórzył to kilkakrotnie dla lokalnych mediów, a jego syn opublikował tweeta oskarżającego aktora o przeznaczenie 300 000 dolarów na organizację, której członkowie zostali rzekomo przyłapani na podpalaniu lasów.

Wypowiedzi Jaira Bolsonaro kojarzone są z aresztowaniem czterech ochotników biorących udział w gaszeniu pożarów lasów tropikalnych w Brazylii. Według niektórych przekazów, mieli oni podkładać ogień pod las, żeby zwiększyć ilość funduszy otrzymywanych z całego świata na ratowanie dżungli. Członkowie organizacji pozarządowej zostali wypuszczenie po niepokojach społecznych w Brazylii, a ze strony mediów rządowych pojawiły się sugestie, że NGO do którego należą ma powiązania z diCaprio.

Leonardo diCaprio oskarżony o finansowanie podpalaczy amazońskiej dżungli

Syn prezydenta Brazylii w swoim tweecie zasugerował, że WWF płaci lokalnym organizacjom pozarządowym za fotografie palących się lasów. Celem jest pokazywanie zdjęć podczas akcji zbierania funduszy na ratowanie dżungli, a pieniądze na ich zrobienie miały być zapewnione właśnie przez diCaprio.

WWF zdecydowanie odcięło się od tych oskarżeń, broniąc także dobrego imienia aktora. Leonardo diCaprio, który przekazał łącznie 5 mln dolarów na walkę z pożarami lasów amazońskich, także wydał oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

Aktor stwierdził, że wpiera Brazylijczyków w ich staraniach ocalenia dziedzictwa kulturowych i podkreślił, że przyszłość niemożliwego do zastąpienia ekosystemu wisi na włosku.

Zobacz także: Leonardo DiCaprio wyprodukuje polski film 

Komu wierzycie?

Tagi: News Leonardo DiCaprio