07.12.2017 11:46

Magazyn Time przyznał tytuł „Człowieka Roku” kobietom, które przerwały milczenie w sprawie molestowania

Kobiety, które zapoczątkowały ruch #metoo zostały wyróżnione prestiżowym tytułem przyznawanym przez magazyn Time od 1927 roku.

Magazyn Time przyznał tytuł „Człowieka Roku” kobietom, które przerwały milczenie w sprawie molestowania
foto: materiały prasowe

Na okładce magazynu Time znalazły się Ashley Judd, Susan Fowler, Adama Iwu, Taylor Swift i Isabel Pascual— jako reprezentantki tysięcy innych kobiet (i mężczyzn), które rozprzestrzeniły ruch społeczny o największej skali i prędkości oddziaływania, jaki zrodził się na Zachodzie po latach 60.

Aktywistki, wolontariuszki i działaczki społeczne od lat pracują na rzecz ofiar przemocy seksualnej, jednak sprawy nabrały rozgłosu i zawrotnego tempa, kiedy dwie dziennikarki New York Timesa – Jodi Kantor i Megan Twohey – opublikowały efekty swojego śledztwa dziennikarskiego w sprawie Harvey’a Weinsteina. Szybko okazało się, że skandal wokół Weinsteina to tylko wierzchołek góry lodowej. Kolejne ofiary molestowania zaczęły opowiadać o swoich traumatycznych przeżyciach, Alyssa Milano zapoczątkowała na swoim Twitterze akcję #metoo. Dziesiątki producentów, reżyserów i aktorów usłyszały oskarżenia o molestowanie, a nawet gwałty. Prócz sprawy Weinsteina, najgłośniejsza ze wszystkich okazała się afera wokół Kevina Spacey’a, który miał w przeszłości molestować młodych mężczyzn, w tym obsadę i ekipę „House of Cards”.

Sprawa była początkowo traktowana jedynie jako skandal w Hollywood. Jednak zwierzenia znanych kobiet pociągnęły za sobą setki tysięcy zwyczajnych osób, które po latach milczenia zdecydowały się mówić głośno o tym, co je spotkało. Wszystko to spowodowało lawinę, której nie da się zatrzymać. Właśnie dlatego kobiety, które przerwały milczenie zostały wyróżnienie tytułem „Człowieka Roku”. Jak czytamy w uzasadnieniu magazynu Time:

"

Za otwarte wyrażanie sekretów, za przeniesienie problemu sieci podszeptów do sieci społecznościowych, za skłonienie nas wszystkich, by przestać akceptować nieakceptowane, kobiety, które przerwały milczenie są Człowiekiem Roku 2017. "

Choć tytuł „Człowieka roku” przyznany wielu osobom wydaje się brzmieć dziwnie, nie jest to pierwszy przypadek w historii Time, kiedy magazyn honoruje w ten sposób grupę osób. „Człowiekiem roku” wg magazynu Time było już pokolenie 25 latków, amerykańscy żołnierze, dobrzy samarytanie, a nawet cała ludzkość.

Dziś w stronę osób przerywających milczenie padają same pochwały, warto jednak przypomnieć, że ruch #metoo spotkał się też z krytyką. Wielu ludzi dostrzega w nim bowiem chęć wybicia się na skandalu, koniec epoki flirtu i ogólnoświatową paranoję. Niezależnie od tego, ile w tych zarzutach jest prawdy, faktem jest, że akcja okazała się być nie tylko przejściowym skandalem, lecz ruchem, który zatrząsł całym patriarchalnym światem w posadach. Jak mówi Tarana Burke, która akcję #metoo tak naprawdę zapoczątkowała już 10 lat temu, to jeszcze nie koniec:

"

To tylko początek. Mówię to od samego początku – to nie jest tylko moment, to jest ruch. "

Pozostaje nam więc czekać i obserwować, jakie dalekosiężne skutki przyniesie ten ruch. Czy uda mu się wyeliminować nadużycia seksualne? Zmniejszyć ich skalę? Zmienić myślenie ludzi na całym świecie i położyć kres społeczeństwu patriarchalnemu? Miejmy nadzieję, że tak. I że uda się to osiągnąć przy jak najmniejszym udziale skutków ubocznych.

Czy uważasz, że kobietom, które przerwały milczenie w sprawie molestowania należy się tytuł „Człowieka Roku”?

Natalia Hluzow
Tagi: News Hollywood Harvey Weinstein metoo