Magazyn Time przyznał tytuł „Człowieka Roku” kobietom, które przerwały milczenie w sprawie molestowania

Natalia Hluzow
07.12.2017 11:46
Magazyn Time przyznał tytuł „Człowieka Roku” kobietom, które przerwały milczenie w sprawie molestowania Fot. materiały prasowe

Kobiety, które zapoczątkowały ruch #metoo zostały wyróżnione prestiżowym tytułem przyznawanym przez magazyn Time od 1927 roku.

Na okładce magazynu Time znalazły się Ashley Judd, Susan Fowler, Adama Iwu, Taylor Swift i Isabel Pascual— jako reprezentantki tysięcy innych kobiet (i mężczyzn), które rozprzestrzeniły ruch społeczny o największej skali i prędkości oddziaływania, jaki zrodził się na Zachodzie po latach 60.

Aktywistki, wolontariuszki i działaczki społeczne od lat pracują na rzecz ofiar przemocy seksualnej, jednak sprawy nabrały rozgłosu i zawrotnego tempa, kiedy dwie dziennikarki New York Timesa – Jodi Kantor i Megan Twohey – opublikowały efekty swojego śledztwa dziennikarskiego w sprawie Harvey’a Weinsteina. Szybko okazało się, że skandal wokół Weinsteina to tylko wierzchołek góry lodowej. Kolejne ofiary molestowania zaczęły opowiadać o swoich traumatycznych przeżyciach, Alyssa Milano zapoczątkowała na swoim Twitterze akcję #metoo. Dziesiątki producentów, reżyserów i aktorów usłyszały oskarżenia o molestowanie, a nawet gwałty. Prócz sprawy Weinsteina, najgłośniejsza ze wszystkich okazała się afera wokół Kevina Spacey’a, który miał w przeszłości molestować młodych mężczyzn, w tym obsadę i ekipę „House of Cards”.

Sprawa była początkowo traktowana jedynie jako skandal w Hollywood. Jednak zwierzenia znanych kobiet pociągnęły za sobą setki tysięcy zwyczajnych osób, które po latach milczenia zdecydowały się mówić głośno o tym, co je spotkało. Wszystko to spowodowało lawinę, której nie da się zatrzymać. Właśnie dlatego kobiety, które przerwały milczenie zostały wyróżnienie tytułem „Człowieka Roku”. Jak czytamy w uzasadnieniu magazynu Time:

Za otwarte wyrażanie sekretów, za przeniesienie problemu sieci podszeptów do sieci społecznościowych, za skłonienie nas wszystkich, by przestać akceptować nieakceptowane, kobiety, które przerwały milczenie są Człowiekiem Roku 2017.

Choć tytuł „Człowieka roku” przyznany wielu osobom wydaje się brzmieć dziwnie, nie jest to pierwszy przypadek w historii Time, kiedy magazyn honoruje w ten sposób grupę osób. „Człowiekiem roku” wg magazynu Time było już pokolenie 25 latków, amerykańscy żołnierze, dobrzy samarytanie, a nawet cała ludzkość.

Dziś w stronę osób przerywających milczenie padają same pochwały, warto jednak przypomnieć, że ruch #metoo spotkał się też z krytyką. Wielu ludzi dostrzega w nim bowiem chęć wybicia się na skandalu, koniec epoki flirtu i ogólnoświatową paranoję. Niezależnie od tego, ile w tych zarzutach jest prawdy, faktem jest, że akcja okazała się być nie tylko przejściowym skandalem, lecz ruchem, który zatrząsł całym patriarchalnym światem w posadach. Jak mówi Tarana Burke, która akcję #metoo tak naprawdę zapoczątkowała już 10 lat temu, to jeszcze nie koniec:

To tylko początek. Mówię to od samego początku – to nie jest tylko moment, to jest ruch.

Pozostaje nam więc czekać i obserwować, jakie dalekosiężne skutki przyniesie ten ruch. Czy uda mu się wyeliminować nadużycia seksualne? Zmniejszyć ich skalę? Zmienić myślenie ludzi na całym świecie i położyć kres społeczeństwu patriarchalnemu? Miejmy nadzieję, że tak. I że uda się to osiągnąć przy jak najmniejszym udziale skutków ubocznych.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.