20.05.2016 08:19

Magneto z „X-Men” w Prószkowie

Polskich wątków w kinie amerykańskim można było znaleźć wiele. Wraz z premierą „X-Men: Apocalypse” otrzymaliśmy kolejny...

Magneto z „X-Men” w Prószkowie
foto: kadr z wideo + Prószkowski Mistrz Pejnta

Rozgrywa się on w znajdującym się w województwie opolskim Prószkowie i jest związany z Magneto. Postać grana przez Michaela Fassbendera zniknęła z pola widzenia mutantów już jakiś czas temu. Teraz żyje on we wspomnianym mieście nosząc się w podkoszulku i flaneli odwiesiwszy wcześniej pelerynę do szafy. Magneto założył rodzinę, doczekał się potomstwa i pracuje w fabryce stali, jednak szczęśliwe życie nie trwa wiecznie...

Według relacji krytyków, którzy mieli okazję zobaczyć nowe dzieło Bryana Singera, akcja rozgrywająca się w Prószkowie trwa na ekranie przez około 10 minut. Możemy też usłyszeć sporo języka polskiego padającego z ust kilku aktorów, w tym też Michaela Fassbendera! Odtwórca roli Magneto według niektórych kala naszą mowę, przez co widz znad Wisły będzie miał problemy z potraktowaniem na poważnie próby oddania silnych emocji w tych sekwencjach. Prószków w oczach Bryana Singera bardziej przypomina z kolei skansen lub wieś z najbardziej zapomnianego skrawka naszej ojczyzny niż miasto z początku lat 80. XX wieku.

Część jednak uważa, że Fassbender poradził sobie bardzo dobrze zważywszy zwłaszcza na trudność w opanowaniu naszego języka. Aktor nie tylko mówi po polsku, ale i śpiewa. Co prawda w wideo udostępnionym przez 20th Century FOX Fassbender wypowiada jedynie „Henryk” ze słów, które byłyby znajome polskiemu uchu, ale możemy zobaczyć jego prószkowskich znajomych z pracy, którzy używają naszej mowy. Chłopy jak dęby - tak musi wyglądać polski robotnik w oczach amerykańskiego reżysera.

„X-Men: Apocalypse” miał swoją premierę 20 maja 2016 roku. Przed udaniem się do kina możecie zobaczyć pełny zwiastun produkcji, ten w stylu kreskówek z lat 90. i w wersji LEGO.

Jennifer Lawrence zapowiedziała już, że ma zamiar wystąpić w kolejnej odsłonie filmu o mutantach. Ma jednak pewien warunek, jeżeli ma do tego dojść:

"

Fassbender, McAvoy i ja rozmawialiśmy o tym mówiąc sobie nawzajem „Masz zamiar wrócić? Nie wiem. Wrócę, jeśli ty też to zrobisz”. Fox powinien być przerażony naszą umową, ponieważ ostatecznie ustaliliśmy, że jeśli jedno z nas nie wróci, reszta też tego nie zrobi. Kocham tę postać i fanów, ale w pewnym momencie zdajesz sobie sprawę jak ważny jest rok z twojego życia, jak ważne są trzy miesiące z twojego życia. "

Bryan Singer zapowiedział, że w kolejnej części, która będzie się toczyć w latach 90., pojawi się wątek kosmiczny. Został on już pokazany w komiksach, a reżyser postrzegając siebie jako miłośnika „Star Treka” i „Gwiezdnych wojen”, z ochotą zająłby się przedstawieniem swojej międzygalaktycznej wizji.

Robert Skowronski
Tagi: X-Men