"Mała Syrenka": Jak aktorski remake poradzi sobie z problemem, który wszyscy przeoczyli?

23.08.2019 12:16
"Mała Syrenka": Jak aktorski remake poradzi sobie z problemem, który wszyscy przeoczyli? Fot. kadr z filmu Mała Syernka

Disney pracuje nad aktorską wersją "Małej Syrenki". Nikt do tej pory nie podjął kwestii bohaterów Sebastiana i Florka. Jak będą wyglądać przyjaciele Arielki?

Jeszcze do niedawna Disney był kojarzony ze swoich animowanych filmów, które podbijały serca widzów na całym świecie i wychowały nie jedno pokolenie. W przyszłości prawdopodobnie tak samo będzie mówiło się o aktorskich remake'ach tych produkcji, których z roku na rok jest w kinach coraz więcej. Tylko w roku 2019 zadebiutowały odnowione wersje "Dumbo", "Aladyna" i "Króla Lwa". Za kilkanaście miesięcy do kin wejdzie aktorska wersja kolejnej klasycznej bajki Disneya - "Małej Syrenki". Jest jednak jeden mały problem.

"Mała Syrenka" - czy w aktorskiej wersji pojawią się Florek i Sebastian?

O nadchodzącym filmie zrobiło się głośno, kiedy twórcy ogłosili aktorkę, która wcieli się w Arielkę. Wybrano Halle Bailey - młodą gwiazdę kina i muzyki. Po ogłoszeniu wyboru pojawiła się fala krytyki, ponieważ Bailey jest czarnoskóra. Część fanów była zdruzgotana faktem, że aktorska syrenka będzie wyglądać inaczej, niż jej animowany pierwowzór. Kiedy miłośnicy "Małej Syrenki" roztrząsali kwestie wyglądu mieszkańców dna morza, umknął im o wiele ważniejszy szczegół - jak będą prezentować się zwierzęcy bohaterowie filmu.

Tę kwestię podjął Dirk Libbey - dziennikarz z portalu Cinema Blend. Libbey zauważył, że w poprzednich aktorskich remake'ach Disneyowskich animacji urealniono wizualny aspekt rzeczywistości do tego stopnia, że w "Księdze dżungli" czy "Królu Lwie" Jona Favreau zwierzęcy bohaterowie wyglądali bardzo realistycznie. Jedynym odstępstwem od wizerunku rzeczywistych zwierzaków, był fakt, że potrafiły mówić i posługiwały się niemal ludzką mimiką.

Przeczytaj także

W przypadku "Małej Syrenki" sprawa się jednak komplikuje. W wyżej wymienionych filmach zwierzęcy bohaterowie mają twarze - albo pyski przypominające ludzkie oblicza. Wynika to z frontalnego osadzenia oczu gatunków takich jak lwy, pantery, niedźwiedzie, małpy, guźce czy surykatki. Ryby i kraby, raczej nie wyglądają jak ludzie i trudno umieścić na ich twarzach mimikę.

Najważniejszymi drugoplanowymi postaciami w "Małej Syrence" są przyjaciele tytułowej bohaterki - Sebastian i Florek. Ten pierwszy należy do rodziny skorupiaków. Drugi pochodzi z gatunku tropikalnych ryb. Jeśli twórcy pójdą tą samą drogą, co Favreau, realistycznie przedstawieni Sebastian i Florek, mogą wyglądać... dość dziwnie. Trudno wyobrazić sobie rozmowę z rybą, której oczy osadzone są po bokach głowy. Z kolei u kraba oczy i otwór gębowy są umieszczone w taki sposób, że trudno skorelować je z ludzką twarzą.

Przed specjalistami od efektów specjalnych stoi więc niezwykle trudny dylemat, bo jeśli oprą się na projekcie postaci z animowanej wersji "Małej Syrenki", na ekranie pojawią się nieistniejące, nierealistyczna gatunki zwierząt, które mogą zaburzyć całą ideę aktorskiej wersji kreskówkowego pierwowzoru. Na razie jednak nie wiadomo, czy ci bohaterowie w ogóle wystąpią w filmie. Co prawda pogłoski mówią, że głosu Florkowi użyczy Jacob Trembly, ale na razie nie potwierdzono tych informacji. O Sebastianie na razie cisza. Trudno jednak wyobrazić sobie "Małą Syrenkę" bez tych dwóch bohaterów, ponieważ odgrywają ważną rolę w pierwowzorze.

Przeczytaj także

"Mała Syrenka" - kiedy premiera?

Na razie możemy się jedynie zastanawiać, nad tym, jak Florek i Sebastian zostaną przedstawieni w nowym filmie Disneya. Aktorska wersja "Małej Syrenki" trafi do kin w 2020 roku. Na razie nie podano dokładnej daty premiery filmu, ale prawdopodobnie będzie miała miejsce w połowie roku. Pierwszym aktorskim remakiem będzie "Mulan", którą zobaczymy w marcu 2020. Reżyserem "Małej Syrenki" został Rob Marshall. Poza Bailey w filmie wystąpią Javier Bardem, Melissa McCarthy i Awkwafina.

Zobacz też: Ile Disney zarobił na remake'ach swoich filmów? 

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.