26.07.2018 14:48

Mara Jade w „Gwiezdnych Wojnach IX”. Czy w kolejnym epizodzie zobaczymy żonę Luke'a Skywalkera?

Fani „Gwiezdnych Wojen” wciąż liczą na to, że w 9. epizodzie pojawi się Mara Jade - żona Luke'a Skywalkera, która zadebiutowała w książkach i komiksach „Star Wars”. Głos w sprawie zabrał Timothy Zahn - twórca postaci. 

Mara Jade
foto: kadr z komiksu Star Wars: Mara Jade - By The Emperor's Hand #2

Kiedy studio Lucasfilm po latach przerwy ogłosiło, że powstanie nowa trylogia „Gwiezdnych Wojen” i to w dodatku dziejąca się po wydarzeniach z oryginalnych filmów, fani uniwersum stworzonego przez George'a Lucasa zapłonęli nadzieją, że w końcu zobaczą historie opisane w książkach i komiksach. Niestety po przejęciu praw do „Star Wars” przez Disneya, wszelkie opowieści dotyczące bohaterów serii ukazujące się w tak zwanym Expanted Universe przestano uznawać za zgodne z kanonem. Z tego powodu filmy J.J Abramsa i Riana Johnsonsa znacznie odbiegają od tego, czego spodziewała się część miłośników „Star Wars”. Między innymi z tego powodu w nowej trylogii nie pojawiła się żona Luke'a Skywalkera - Mara Jade. 

„Gwiezdne Wojny” - kim jest Mara Jade?

Bohaterka zadebiutowała w roku 1991 na kartach książki „Star Wars: Heir to the Empire” autorstwa Timothy'ego Zahna. Wypełniała pustkę ziejącą w uniwersum „Star Wars”. Była silną złożoną kobietą, która początkowo stała się prawą ręka Imperatora. Spod uroku Palpatine'a uwolnił ją w końcu Luke Skywalker i z czasem para pobrała się oraz spłodziła syna o imieniu Ben Skywalker. Losy filmowego Luke'a znacznie różnią się od tego, co pojawia się w Expanted Universe. Jedi prawdopodobnie był kawalerem, a do tego był zgorzkniałym starcem, który zaszył się na samotnej wysepce i odciął się od Mocy. Finalnie umarł w walce z Kylo Renem, rozczarowując część widzów filmu „Ostatni Jedi”

Star Wars: Mara Jade - By The Emperor's Hand

„Gwiezdne Wojny IX” - czy Mara Jade wystąpi w filmie?

Osoby, które zaakceptowały, że Expanted Universe to odrębny świat, który obecnie nie ma nic wspólnego z kanonem „Star Wars”, miały nadzieję, że Mara Jade pojawi się przynajmniej jako Easter egg. Do tej pory postać nie wystąpiła jednak w żadnej produkcji. Przyczyną może być sam twórca postaci. Podczas wywiadu w podcaście Talking Bay 94, Zahn został zapytany o ewentualny występ Mary Jade w kolejnej części „Gwiezdnych Wojen”. Okazuje się, że pisarz chce, by Jade była pełnoprawną postacią, a nie jedynie oczkiem puszczonym w kierunku fanów. 

"

Jeśli byłoby ogólne lub bardziej naturalne miejsce na umieszczenie jej w historii obiecuję ludziom, że przedstawię pomysł ludziom odpowiedzialnym za historie w Lucasfilm i wtedy zostawię ewentualne umieszczenie jej w filmie ich decyzji.  "

Czyżby plotki dotyczące castingu do najnowszego epizodu „Gwiezdnych Wojen” okazały się nieprawdziwe? Jakiś czas temu pojawiła się informacja, że twórcy filmu poszukują aktorki do roli o imieniu Mara. Fani natychmiast połączyli postać z Marą Jade. Czy bohaterka pojawi się we wciąż niezatytułowanej 9. części „Star Wars”? Przekonamy się w grudniu 2019 roku, kiedy produkcja trafi do kin. 

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Star Wars Luke Skywalker Komiks Gwiezdne wojny: Epizod IX