06.04.2020 11:18

Mark Hamill pożegnał się z "Gwiezdnymi Wojnami". Przeczytaj poruszający list aktora

Mark Hamill to ikona "Gwiezdnych Wojen". Aktor wcielał się bowiem w Luke'a Skywalkera. Wraz z IX epizodem "Star Wars" zakończyła się jego przygoda z uniwersum stworzonym przez George'a Lucasa. Gwiazdor podsumował ją we wzruszającym liście.

Mark Hamill
foto: VALERIE MACON/AFP/East News

Nie ma chyba drugiej takiej serii filmowej w historii kina jak "Gwiezdne Wojny". Niesamowita saga wychowała wiele pokoleń i wciąż cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Na wszystko jednak przychodzi koniec. W filmie "Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie". Mark Hamill zakończył swoją przygodę ze "Star Wars" rozpoczętą ponad 40 lat temu. W końcu postanowił oficjalnie pożegnać się z postacią Luke'a Skywalkera.

"Gwiezdne Wojny" - Mark Hamill pożegnał się z sagą

W pierwszej trylogii "Star Wars" pojawiły się postacie, które stały się ikonami popkultury - Han Solo, księżniczka Leia, Yoda, Chewbacca, droidy R2-D2 i C3-PO, Darth Vader oraz oczywiście jeden z głównych bohaterów sagi - Luke Skywalker. Chociaż Luke zmarł w VIII epizodzie zatytułowanym "Ostani Jedi", pojawił się w IX części jako Duch Mocy, który uczył Rey, jak przeciwstawić się Imperatorowi Palpatine, który powrócił po latach nieobecności.

Kylo Ren
Kylo Ren
Przeczytaj także Znamy ostatnie słowa Kylo Rena do Rey z IX epizodu "Gwiezdnych Wojen". Co powiedział Ben Solo?

Hamill postanowił podsumować swój udział w słynnej serii, publikując na Twitterze list, w którym zawarł swoje przemyślenia na temat "Gwiezdnych Wojen".

"

Kilka myśli na temat tego, jak jedna era się kończy a druga się zaczyna...

Ależ to była niesamowita podróż.

W 1976 roku kiedy, Carrie, Harrison i ja mieliśmy testy do naszych ról w czymś, co nazywało się wówczas "Przygody Luke'a Starkillera zebrane w dzienniku Whillsów: Saga I: Gwiezdne Wojny", nie mieliśmy pojęcia, że ten niepozorny filmik science fiction rozpocznie narodziny tak niesamowicie bogatej serii inspirującej kolejne osiem rozdziałów opowiadającej całą historię Skywalkerów. Dla niektórych z was ta podróż zaczęła się 40 lat temu razem z nami. Wprowadziliśmy "Gwiezdne Wojny" do waszych żyć na fotelach w tych kilkudziesięciu kinach podczas pierwszych pokazów filmu. Inni dołączyli do nas gdzieś po drodze - we wstrząsającej sadze o młodym Anakinie, który przeszedł na Ciemną stronę Mocy w trylogii prequeli lub wprowadzając zupełnie nowe pokolenie bohaterów w trylogii sequeli.

Jak pewnego razu powiedziała Carrie, "Gwiezdne Wojny" opowiadają o rodzinie i tym właśnie wszyscy się staliśmy - jedną gigantyczną społecznością, która dzieli się wspólnymi doświadczeniami zawartymi w tych opowieściach i  fundamentalnymi wartościami, które w nas zaszczepiły. Nie ważne, czy jesteś względnie nowym fanem galaktyki "Star Wars", czy wiekowym F.U.Z-em (Fanem Ultra Zafascynowanym), jestem ci głęboko wdzięczny za twój trwający entuzjazm i oddanie dla odległej galaktyki George'a, która wciąż się rozwija dzięki kolejnym scenarzystom, budującym jeszcze większą galaktykę wypełnioną bohaterami, złoczyńcami, akcją, romansem i oczywiście Mocą.

Niech Moc będzie z wami... zawsze,

Mark Hamill "

Jak widać, powyższe podsumowanie ponad 40-letniej przygody z sagą jest bardzo emocjonalnym wpisem Hamilla. Aktor wspomniał nie tylko swoje doświadczenie z "Gwiezdnymi Wojnami", ale również nie zapomniał o swoich kolegach z planu - Carrie Fisher i Harrisonie Fordzie. Najwięcej uwagi poświęcił jednak osobom, bez których trzy trylogie "Star Wars" nigdy by nie powstały - wiernym fanom, którzy od 1977 roku z zapartym tchem śledzą nowe przygody swoich ulubionych bohaterów i chętnie wracają do ich dawnych losów.

Harrison Ford i Mark Hamill
Harrison Ford i Mark Hamill
Przeczytaj także Harrison Ford pocałował Marka Hamilla podczas kręcenia "Gwiezdnych wojen"

Chociaż IX epizod "Gwiezdnych Wojen" był zakończeniem sagi o Skywalkerach, to nie koniec "Star Wars". Na razie jednak nie wiadomo, w którą stronę pójdą twórcy serii. W planach są już dwie kolejne trylogie, ale do tej pory nie pojawiły się żadne konkrety na ich temat. Według plotek filmowcy skupią się na eksploracji przeszłości galaktyki, więc nie wykluczone, że za kilka lat zobaczymy losy bohaterów żyjących kilka tysięcy lat przed Lukiem Skywalkerem.

Co sądzisz o "Star Wars"?

Star Wars: Knights of the Old Republic
Star Wars: Knights of the Old Republic
Przeczytaj także "Star Wars: Knights of the Old Republic" - powstanie film lub serial o Starej Republice

"The Mandalorian" - kiedy premiera drugiego sezonu?

Jak będzie w rzeczywistości? Pokaże czas. Obecnie fani "Star Wars" czekają zapewne na drugi sezon serialu "The Mandalorian", który ma trafić na platformę stramingową Disney+ już w październiku 2020 roku.

The Mandalorian
The Mandalorian
Przeczytaj także Robert Rodriguez i twórca "Logana" wśród nowych reżyserów 2. sezonu "Mandaloriana"

Zobacz też: "Gwiezdne Wojny" - zobacz wzruszające wideo podsumowujące historię kosmicznej sagi

Tagi: Film Mark Hamill Star Wars Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi Gwiezdne wojny: Epizod IX