28.12.2017 11:57

Marvel ukarze firmy, wykorzystujące bezprawnie symbol Punishera

Marvel zdenerwował się niczym Frank Castle i rusza z vendettą przeciwko firmom nielegalnie umieszczającym na swoich produktach słynny symbol Punishera. 

Marvel ukarze firmy, wykorzystujące bezprawnie symbol Punishera
foto: materiały promocyjne

Superbohaterowie mają to do siebie, że posiadają pewne ikoniczne elementy wizerunkowe, które ułatwiają odbiorcy natychmiastowe rozpoznanie herosa. Zazwyczaj jest to kostium, a upraszczając jeszcze bardziej charakterystyczny symbol, który zawiera najważniejsze informacje o postaci. Batman ma symbol nietoperza na piersi, Superman literę „S” wpisaną w figurę przypominającą diament, kostium Spider-Mana nawiązuje do jego pajęczych mocy, a Kapitan Ameryka jest żywą reprezentacją flagi USA. 

W ten schemat wpisuje się również Punisher, straszący swoich wrogów wielką czaszką na piersi, która jednocześnie zapowiada ich rychły koniec.

Punisher Magazine vol. 1 #6

Frank Castle stał się popularną postacią na długo przed serialem platformy „Netflix. Produkcja odniosła spory sukces i cieszy się dużym uznaniem widzów, ale symbol Punishera wrył się w podświadomość odbiorców popkultury zdecydowanie wcześniej. Produkty z charakterystyczną białą czaszką można kupić w każdym zakątku świata. Logo znajduje się na różnych produktach od czapek po części do motocykli. Marvel postanowił z tym skończyć. 

Punisher

Jak donosi Bleeding Cool News, właściciele praw do postaci Punishera postanowili ukrócić proceder, skupiając się na kilku firmach bezprawnie wykorzystujących logo. Głownie ma ucierpieć HHT Group, która w swojej ofercie ma szereg drogich części motocyklowych z nadrukowaną białą czaszką. Czy uda się wyegzekwować jakąkolwiek karę? Trudno powiedzieć, bo sama czaszka jest dość popularnym motywem. Poza tym komiksowe logo przechodziło wiele metamorfoz. W każdym razie Marvel nie chce stracić pieniędzy, szczególnie w dobie, kiedy Punisher trafił pod strzechy i będzie walczył do ostatniej kropli krwi.

Czy Marvel powinien podejmować kroki prawne w sprawie logo Punishera?

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Punisher Marvel