Mel Gibson i Sean Penn napiszą słownik oksfordzki

Robert Skowronski
03.08.2016 12:08
Mel Gibson i Sean Penn napiszą słownik oksfordzki Fot. Genin-Hahn-Marechal / ABACA / East News; Fernanda Bareggi / Splash News / East News

Po raz pierwszy przed kamerą zjawią się wspólnie Mel Gibson i Sean Penn. Panowie wystąpią w filmie o kulisach powstania oksfordzkiego słownika języka angielskiego.

Całość będzie stanowić ekranizację książki „Professor and the Madman” autorstwa Simona Winchestera. Mel Gibson nabył prawa do jej przeniesienia na kinowym ekran jeszcze w 1998 roku. Minęły blisko dwie dekady i w końcu ma dojść do realizacji projektu. W filmie cofniemy się do XIX wieku i historii dwójki mężczyzn, którzy postanowili sprostać niełatwemu zadaniu. W tej opowieści miesza się szaleństwo, geniusz i obsesja w dążeniu do zmiany kursu w historii literatury.

Sean Penn obecnie negocjuje rolę w tym dziele, nazwisko Gibsona zostało już potwierdzone. Zresztą twórca „Pasji” miał pierwotnie sam stanąć za kamerą, jednak rolę reżysera powierzył ostatecznie Farhadowi Safinii, który współpracował z nim jako scenarzysta „Apocalypto”. Safinii będzie też odpowiedzialny za tekst „Professor and the Madman”. Pierwsze szkice scenariusza wyszły spod rąk Todda Komarnickiego oraz Johna Boormana. Za produkcję obrazu odpowiada studio Voltage Pictures. Ma ono już na koncie takie filmy, jak „Witaj w klubie” czy „The Hurt Locker. W pułapce wojny”.

Mel Gibson wcieli się w profesora Jamesa Murraya, który w 1857 roku wpadł na pomysł stworzenia oksfordzkiego słownika, jednego z najbardziej ambitnych projektów w historii. Sean Penn miałby zaś zagrać dra Williama Chestera Minora, który był współtwórcą publikacji (dodał do słownika 10 tysięcy haseł), ale też więźniem w przytułku dla obłąkanych przestępców.

Najnowszą produkcją z udziałem Mela Gibsona jest „Blood Father”, który miał premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Twórca jednak zaprezentował też już zwiastun „Hacksaw Ridge”, którego jest reżyserem. Film zadebiutuje 4 listopada 2016 roku. Będzie to opowieść o jednym z największych wojennych bohaterów Ameryki, którego wyjątkowość polegała na tym, że nigdy nie wziął do ręki broni. Całość została oparta na życiu Desmonda T. Dossa (Andrew Garfield). Mel Gibson ma też w planach stworzenie „Pasji 2”.

Ostatnim obrazem w reżyserskim dorobku Seana Penna jest „The Last Face” zaprezentowany w Cannes w 2016 roku. W filmie wystąpili Charlize Theron oraz Javier Bardem. Penn stanie też za kamerą przy „Flag Day” - tu historia skupi się na osobie ojca, który prowadzi podwójne życie jako fałszerz banknotów, rabuś i oszust, a wszystko w celu zapewnienia przyszłości swojej córce.

Zobaczylibyście Mela Gibsona i Seana Penna we wspólnym filmie?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.