04.04.2019 16:39

Młody Bruce Wayne w zwiastunie filmu "Joker". Czy wyłapaliście wszystkie odniesienia do Batmana w zapowiedzi produkcji?

W sieci zadebiutował pierwszy zwiastun filmu "Joker". W zapowiedzi nie zabrakło nawiązań do Mrocznego Rycerza. Czy zauważyliście młodego Bruce'a Wayne'a?

Joker
foto: kadr z filmu Joker

Po wielu miesiącach oczekiwań w sieci w końcu zadebiutował pierwszy zwiastun nadchodzącego filmu o Jokerze. Do tej pory fani mogli jedynie opierać się o zdjęcia z planu oraz nieliczne oficjalne materiały prezentowane przez twórców. Chociaż film w całości skupi się na antagoniście Batmana, nie mogło zabraknąć odniesień do Mrocznego Rycerza ukrytych w zapowiedzi. 

Joker (Joaquin Phoenix)
Joker (Joaquin Phoenix)
Przeczytaj także Do sieci trafił przerażający zwiastun "Jokera" z Joaquinem Phoenixem w roli głównej

 "Joker" – Easter eggi związane z Batmanem w zwiastunie filmu

Produkcja o Księciu Zbrodni Gotham ma być filmem odrębnym od pozostałych tytułów stworzonych na podstawie komiksów DC. Joker nie może się jednak obejść bez Batmana. Z tego powodu w zwiastunie filmu ukryto kilka nawiązań do Bruce’a Wayne’a i jego alter ego. 

Joker

Pierwsze odniesienie została przeznaczona dla naprawdę spostrzegawczych widzów. W scenie, w której Arthur rozmawia z pracownicą społeczną, można dostrzec nawiązanie do jednego z twórców Batmana – Boba Kane’a. Na identyfikatorze kobiety widnieje jej imię i nazwisko – Debra Kane. Co ciekawe, Bob Kane miał córkę imieniem Deborah, które wymawia się podobnie jak Debra. 

Joker

W filmie dużą rolę odgrywa Gotham City. W kilku fragmentach widzimy ciasne, brudne i niebezpieczne uliczki – które przywodzą na myśl miejsce, w którym zginęli rodzice Bruce’a Wayne’a, co z kolei popchnęło go do zostania zamaskowanym obrońcą Gotham.

Joker

W pewnym momencie zwiastuna Arthur odwiedza szpital Arkham. W komiksach pojawia się ośrodek  psychiatryczny dla obłąkanych przestępców, w którego nazwie również pojawia się nazwisko Arkham. To właśnie tam niejednokrotnie  umieszczano przeciwników Batmana, między innymi Jokera. 

Joker

Rodzina Wayne'ów słynęła z bogactwa i filantropijnych zapędów. Z tego powodu była bardzo szanowana w całym Gotham. W filmie Todda Phillipsa pojawia się bezpośrednie nawiązanie do rodziców Batmana. W jednej ze scen widzimy budynek, na którego fasadzie znajduje się napis Wayne Hall. 

Joker

W zwiastunie pojawia się również sam Bruce Wayne. Przyszłego Batmana możemy zobaczyć we fragmencie, kiedy Arthur spotyka małego chłopca, znajdującego się za bramą. Joker przyprawia mu sztuczny uśmiech. Prawdopodobnie jest to moment pierwszego spotkania tytułowego bohatera ze swoim nemezis.

 "Joker" – kiedy premiera?

W Jokera wcielił się Joaquin Phoenix. Reżyserem filmu został Todd Phillips, który był współtwórcą scenariusza wraz ze Scottem Silverem. W produkcji Warner Bros. wystąpili również Robert De Niro, Zazie Beetz, Bill Camp, Frances Conroy, Brett Cullen, Glenn Fleshler, Douglas Hodge, Marc Maron, Josh Pais oraz Shea Whigham. "Joker" trafi do kin 4 października 2019 roku. 

>>Zobacz też: "Gotham" pokazało spot z prawdziwym Jokerem. Zobaczcie złoczyńcę w akcji<<

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Batman Joker Joaquin Phoenix