Monstrum z horroru „Babadook” stało się ikoną gejów
Kamil Dachnij
08.06.2017 12:04
Monstrum z horroru „Babadook” stało się ikoną gejów Fot. kadr z filmu + ed wood pejnta

Horror uwielbia klisze i stereotypy, nierzadko obrażając ludzi innej orientacji seksualnej. Jednak nieoczekiwanie jeden z ciekawszych filmowych stworów ostatnich lat zyskał nową rolę.  

Mający swoją premierę w 2014 roku, „Babadook” był debiutanckim filmem Australijki Jennifer Kent, który z miejsca stał się jednym z najlepiej ocenianych horrorów XXI wieku. Jego najbardziej charakterystycznym elementem był tytułowy potwór, przerażająca manifestacja depresji głównej bohaterki (znakomita rola Essie Davis). Przypominający antagonistów z czasów Niemieckiego ekspresjonizmu, Babadook stał się czymś w rodzaju nowej ikony horroru, mimo iż nie wykazywał żadnego franczyzowego potencjału, który w kinie grozy jest wyjątkowo ważnym wyznacznikiem (przykład losów Michaela Myersa z serii „Halloween” oraz Jasona Voorheesa z „Piątku trzynastego”). Rzadko się zdarza, aby postać z nowego horroru tak szybko zaistniała w popkulturze.

Jednak popularność Babadooka nie skończy się na kostiumach do święta Halloween, bo za sprawą pewnej pomyłki postać zyskała drugie życie jako ikona LGBT. Jak to się stało? Netfliks zapewne przez przypadek umieścił psychologiczny horror Kent w sekcji kina gejowskiego. Zobaczcie zdjęcie:

Jak się można było domyślić, Internet bardzo szybko to zauważył i użytkownicy z całego świata zabrali się za tworzenie memów, na których filmowe monstrum przedstawianie jest jako nowy nieoficjalny rzecznik środowiska LGBT w miesiącu dumy, jakim jest czerwiec 2017 roku. Już w tej chwili #TheBabadook jest jednym z najpopularniejszych haseł na Twitterze. Wystarczy spojrzeć na pierwsze grafiki:

Zatem Madonna oraz Lady Gaga powinny ustąpić miejsca nowemu bohaterowi. Pomyłka Netfliksa skłoniła także użytkowników do nowej interpretacji filmu Jennifer Kent, szukających w nim śladów heteronormatywności i zaznaczjących jego rzekomo silną przynależność do kategorii dramatu. Czyli okazuje się, że jeden z najoryginalniejszych potworów kina grozy ostatnich lat w wyniku pewnego zbiegu okoliczności staje się bohaterem dla ludzi walczących o swoje prawa.  

Kamil Dachnij Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.