25.05.2018 11:34

Morgan Freeman oskarżony o molestowanie seksualne i niestosowne zachowanie przez 8 kobiet

Najsłynniejszy odtwórca roli Boga znalazł się pod ostrzałem oskarżeń o molestowanie seksualne i niestosowne zachowania wobec kobiet. Stacja CNN przygotowała materiał z udziałem kilkunastu osób, które opisują nieodpowiednie postępowanie Morgana Freemana jako ofiary lub świadkowie.

Morgan Freeman
foto: Billy Farrell/BFA/REX/Shutterstock/EAST NEWS

Amerykańska stacja CNN przygotowała obszerny materiał dotyczący Morgana Freemana i jego niestosownego zachowania, jakiego miał się dopuszczać wobec współpracownic, podwładnych, a także dziennikarek, które przeprowadzały z nim wywiady. CNN zgłosiła się do dziesiątek osób, które pracowały wcześniej z Freemanem. Część z nich chwaliła aktora, stwierdzając, że nigdy nie dostrzegła w jego zachowaniu niczego dziwnego. Jednak 16 osób zgodziło się na wzięcie udziału w nagraniach i opowiedzenie o jego nieodpowiednim postępowaniu.

Morgan Freeman komentował urodę współpracownic i ponosił im spódniczki

16 osób, które wzięło udział w nagraniu, opisywało, że Freeman zawsze zachowywał się według tego samego schematu, który wprawiał kobiety w zakłopotanie – na planie, w biurze czy podczas wywiadów. Połowa osób, które pojawiły się w materiale, wypowiadała się w charakterze świadków, jednak pozostałe 8 kobiet przedstawiło się jako ofiary nieodpowiedniej postawy Freemana.

Asystentka, która pracowała przy produkcji filmu „W starym, dobrym stylu” wyznała, że Freeman dotykał jej tylnej części ciała, komentował jej figurę i próbował podnosić jej spódnicę niemal każdego dnia:

"

Wciąż próbował podnosić mi spódnicę i pytał, czy noszę bieliznę. "

Próbował każdego dnia, ale - jak twierdzi kobieta - nigdy nie udało mu się tego zrobić, ponieważ odsuwała się od niego.

Jedna z pracownic pionu produkcji przy realizacji filmu „Iluzja” twierdzi natomiast, że Freeman molestował seksualnie ją i jej asystentkę, wielokrotnie rzucając komentarze na temat wyglądu ich ciał. W rezultacie  miały przestać nosić do pracy spódnice i obcisłe bluzki.

Na złe zachowanie Freemana uskarżały się też pracownice firmy produkcyjnej Revelations Entertainment, należącej do Freemana i Lori McCreary. Wiele osób twierdziło, że w firmie panowała toksyczna atmosfera, zaś 6 byłych pracowników przyznało, że byli świadkami wątpliwego zachowania aktora wobec kobiet.

Jedna z byłych menadżerek w Revelations Entertainment opowiedziała CNN o tym, że Freeman przychodził do jej biurka, żeby się przywitać, ale tak naprawdę przychodził się na nią gapić. Jak powiedziała:

"

Podchodził do mojego biurka, by powiedzieć „cześć” i po prostu tam stał i gapił się na mnie. Stał i gapił się na moje piersi. "

Morgan Freeman miał rzadko pojawiać się w biurze swojej firmy, ale kiedy już to robił mierzył kobiety wzrokiem z góry do dołu, wprawiając je w dyskomfort. Pracownicy zwykli nazywać go „obleśnym wujkiem”.

Oskarżenia wobec Freemana nie ograniczają się do wyznań producentek, asystentek i pracownic. Na aktora skarżyły się także dziennikarki, twierdząc, że Freeman rzucał pod ich adresem niestosowne komentarze w trakcie wywiadów.

Oświadczenie Morgana Freemana

W odpowiedzi na doniesienia CNN, Freeman wydał oświadczenie, w którym czytamy:

"

Każdy, kto mnie zna lub ze mną pracował, wie, że nie jestem kimś, kto celowo obrażałby innych lub świadomie wprawiał kogoś w zakłopotanie. Przepraszam każdego, kto odczuł z mojej strony brak szacunku lub z mojej winy poczuł się niekomfortowo – nigdy coś takiego nie było moją intencją. "

Morgan Freeman jest jedną z największych gwiazd Hollywood. Jego kariera obejmuje prawie pięć dekad. Występował w filmach takich jak „Skazani na Shawshank”, „Siedem” czy „Za wszelką cenę”. Za ostatni z filmów otrzymał Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego. Kilkukrotnie wcielał się w rolę Boga. Jest również znanym lektorem. Jego głos należy do najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Podczas tegorocznej gali SAG otrzymał honorową nagrodę za całokształt twórczości. Gildia Aktorów Amerykańskich rozważa obecnie, czy nie odebrać mu nagrody. Podkreśla jednak, że Freemanowi przysługuje prawo do obrony.

Harvey Weinstein i akcja #metoo

Powyższe oskarżenia są pokłosiem akcji #metoo, która zyskała rozgłos w październiku 2017 roku, kiedy dziennikarki NY Timesa ujawniły wieloletnie nadużycia wobec kobiet, jakich dopuszczał się Harvey Weinstein. Już niebawem na ekrany ma trafić film poświęcony tej sprawie. Ryan Murphy szykuje również antologię telewizyjną na temat #metoo.

Natalia Hluzow
Tagi: News metoo Morgan Freeman