"Mulan" obiektem bojkotu fanów. Co tym razem przeskrobał Disney?

07.09.2020 13:10
"Mulan" obiektem bojkotu fanów. Co tym razem przeskrobał Disney? Fot. Stephen Tilley/Capital Pictures/East News

Niedawno w niektórych kinach (a także na Disney+) zadebiutował film "Mulan". Aktorska wersja zbiera słabe oceny od widzów, a powodów jest kilka. Disneyowi nie tylko oberwało się za poziom filmu, ale też inne, "nieartystyczne" decyzje.

Nowa wersja "Mulan" pojawiła się na Disney+ w piątek 4 września (w polskich kinach pojawi się 11 września). I chociaż film ma całkiem niezłe oceny od krytyków, to opinie widzów są zdecydowanie niższe. Chociaż dysproporcja w ocenach może wynikać z faktu, że film zwyczajnie się nie podobał przeciętnym zjadaczom chleba, to pod uwagę trzeba brać również inny czynnik - nawoływanie do bojkotu filmu.

Fani bojkotują Mulan

Wszystko dlatego, że jeszcze w sierpniu 2019 roku wcielająca się w tytułową rolę Liu Yifei postanowiła wesprzeć policję, która w brutalny sposób pacyfikowała protestujących w Hongkongu. Na Twitterze popularność zdobył tag #BoycottMulan. Jak na platformie Weibo napisała Yifei:

Wspieram policję z Hongkongu. Możecie mnie teraz atakować. Hongkong powinien się wstydzić.

Przeczytaj także

Jak na Twitterze przypomniał aktywista Joshua Wong:

Film wychodzi dzisiaj. Ale ponieważ Disney kłania się Pekinowi, a Liu Yifei otwarcie poparła brutalne działania policji w Hongkongu, to zachęcam wszystkich wierzących w prawa człowieka, by bojkotowali "Mulan".

Z aktywistą zgodziło się sporo osób - ponad 40 tysięcy osób polubiło jego wiadomość, a prawie 27 tysięcy osób podało ją dalej. 

W aktorskiej adaptacji pojawiają się jeszcze Donnie Yen, Tzi Ma, Jason Scott Lee, Yoson An, Ron Yuan, Gong Li oraz Jet Li. Niki Caro wyreżyserowała film na podstawie scenariusza Rick Jaffa, Amanda Silver, Lauren Hynek i Elizabeth Martin. Tak jak wspominaliśmy, film zadebiutuje w polskich kinach 11 września.

 

Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.